Партнерство задля створення вуглецевих ринків (partnership for market readiness - pmr)

12 Квітня 2017, 01:51

НАЗВА ПРОЕКТУ: Грант Мультидонорського траст-фонду № TF012455 «Партнерство задля створення вуглецевих ринків (Partnership for Market Readiness – PMR)».

ДОНОР: Міжнародний банк реконструкції та розвитку

ОСНОВНА ЦІЛЬ ПРОЕКТУ: розробка відповідних передумов для створення ринку торгівлі дозвільними одиницями на викиди парникових газів в Україні.

МЕТА ПРОЕКТУ:    розробка Пропозиції щодо ринкової готовності (Market Readiness Proposal – MRP) для імплементації третього етапу реалізації проекту, який передбачає створення системи моніторингу, звітності, верифікації як першого кроку до належного впровадження системи внутрішньої торгівлі на викиди парникових газів в Україні.

ТЕРМІН РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ (1-ий етап): 2012 – 2015 рр.

ОБ’ЄМ ФІНАНСУВАННЯ:  315 000,00 доларів США

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРОЕКТУ: Партнерство задля створення вуглецевих ринків Світового банку (PMR), яке було започатковане в Канкуні, представляє собою фонд для створення інституційної спроможності розміром 127 млн. дол.. США. Основними донорами фонду є: Європейська комісія, Австралія, Японія, Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Швейцарія, США, Великобританія, Норвегія, Фінляндія, Швеція, Данія, також планують приєднатись до цього фонду і інші країни. Станом на 2015 рік країнами реципієнтами стали 18 країн, в тому числі Україна. Ця програма допомагає розбудовувати ринки викидів парникових газів країнам, які розвиваються, і країнами, які зацікавлені в розбудові таких ринків.

Фінансування та технічна допомога за проектом здійснюється у два основні етапи і Україна на сьогоднішній момент завершила перший етап.

Перший етап: В рамках даного етапу країна-реципієнт формулює Пропозицію щодо ринкової готовності (Market Readiness Proposal – MRP), яка описує запропонований підхід щодо впровадження ринкових інструментів та компонентів готовності ринку, а також необхідний обсяг технічної допомоги.

Другий етап: Після погодження Асамблеєю Партнерства країна-реципієнт впроваджує компоненти готовності, визначені представленою Пропозицією щодо ринкової готовності.

Історія впровадження проекту: У 2011 році Світовим банком та Держекоінвестагентством за процедурою PMR було проведено консультації з громадськістю та організовано Круглий стіл, зроблено роботу над підготовкою рамкової бази, яка має слугувати основою для другого етапу. В жовтні 2011 р. в м. Стамбул (Туреччина) на засіданні Асамблеї Партнерства відбулась презентація результатів та прийнято позитивне рішення відносно України і виділено 315 тис. дол.. США на підготовку Пропозиції щодо ринкової готовності України.

За результатами спільної роботи створення національного ринку обмеження викидів і торгівлі вуглецю в Україні, а також за підтримки Світового банку, підготовлено та сформульовано Пропозицію щодо ринкової готовності України, яка описує підґрунтя та шляхи впровадження запропонованих ринкових інструментів та компонентів ринкової готовності для створення національного ринку обмеження викидів і торгівлі вуглецю в країні.

У травні 2014 року на дев’ятому засіданні Асамблеї Партнерства в м. Кельн (Німеччина) Україна представила проект своєї Пропозиції щодо ринкової готовності. Асамблея Партнерства позитивно сприйняла та підтримала Україну у її підході до розбудови ринкової готовності, який зокрема передбачає створення системи моніторингу, звітності та верифікації (MRV), визнавши обраний Україною підхід одним з найбільш прагматичних та дієвих.

У вересні 2014 року Асамблеєю Партнерства було погоджено представлену Пропозицію щодо ринкової готовності України та прийнято рішення щодо виділення Україні гранту у розмірі 3 млн. дол. США на впровадження наступного етапу Партнерства.