Проект Національної стратегії поводження з відходами для подальшого громадського обговорення

11 Квітня 2017, 10:39

Міністерство екології та природних ресурсів з метою отримання пропозицій та зауважень публікує першу технічну редакцію проекту Національної стратегії поводження з відходами, підготовлену міжнародними експертами за результатами роботи експертної групи та консультаційних підгруп.

Громадські консультації для обговорення проекту Національної стратегії поводження з відходами та надання відповідних пропозицій відбуватимуться у рамках експертних підгруп за участі міжнародних експертів.

Анотована структура Національної стратегії поводження з відходами, винесена на громадське обговорення

За підсумками проведеної роботи Мінприроди спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ, учасникам  проекту «Twinning», Програмою  зеленої економіки, GIZ та Проектом управління з ТПВ, ЄБРР узагальнить пропозиції, що надійшли за результатами громадського обговорення і роботи експертних підгруп, відповідно доопрацює технічний проект Національної стратегії поводження з відходами.

УВАГА! З ТЕКСТОМ ТЕХНІЧНОЇ РЕДАКЦІЇ ПРОЕКТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ СТРАТЕГІЇ ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ МОЖНА ОЗНАЙОМИТИСЯ ЗА ПОСИЛАННЯМ НИЖЧЕ:

Автентична версія, англійська моваПереклад на українську

Основна частина

Додаток 1

Додаток 2 Промислові відходи

Додаток 3 Будівельні відходи

Додаток 4 Небезпечні відходи

Додаток 5 Сільськогосподарські відходи

Додаток 6 Специфічні види відходів

Зміст

Основна частина

Додаток 1 Муніципальні відходи

Додаток 2 Промислові відходи

Додаток 3 Будівельні відходи

Додаток 4 Небезпечні відходи

Додаток 5 Відходи сільського господарства

Додаток 6 Специфічні види відходів

Виклики, мета та завдання розробки НСПВ

Сектор поводження відходами в Україні наразі перебуває між двома щаблями розвитку. Початкова мета - очищення довкілля та прибирання відходів з міського середовища реалізовується досить успішно. Ціль захисту довкілля та зменшення відходів, що надходять до сміттєзвалищ, також останнім часом потрапила до політичного порядку денного країни, але досі далека від імплементації на місцевому рівні. У деяких регіонах країни існують полігони, що відповідають високотехнічним вимогам, але у багатьох інших переважають стихійні звалища та полігони, які не відповідають нормам.

Переробка та вторинне використання відходів знаходяться на досить низькому технологічному рівні з невеликою часткою відходів, що переробляються. Причинами є недостатнє сортування та низький рівень зборів за захоронення відходів. Майже відсутні сучасні технології з переробки відходів. Недостатнім є фінансування інвестиційних видатків, а на місцях ведеться боротьба за покриття хоча б операційних та підтримуючих витрат. Залучення приватного сектору до поводження з відходами великою мірою є обмеженим послугами збору та транспортування, а також неофіційною переробкою відходів.

У листопаді 2014 року почалось тимчасове застосування Угоди про Асоціацію України та ЄС. Вона передбачає імплементацію на національному рівні законодавства ЄС також, зокрема, у сфері відходів. Це включає підготовку планів поводження з відходами у відповідності до класів відходів та національної стратегії, спрямованої на зменшення біологічно розкладних відходів, що потрапляють до сміттєзвалищ.

Відсутність Національної стратегії поводження з твердими відходами було визначено як одну з найбільш важливих перешкод на шляху до сталого розвитку України у галузі відходів, а також у залученні інвестицій.

Розробка Стратегії - це довготривалий процес, що включає планування, імплементацію, регулярний моніторинг, оцінку та внесення правок у постійних консультаціях та співпраці із основними зацікавленими сторонами.

Стратегія повинна прописувати загальні цілі, обумовлені керівні принципи та критерії прийняття рішень, які повинні включати захист суспільного здоров’я та довкілля, відновлення ресурсної вартості товарів та відходів.

Керівні принципи стратегії повинні відображати такі фактори як попередження утворення відходів, зобов’язання дотримуватись інтересів, принцип «забруднювач платить», інклюзивності, попереджувального принципу, відшкодування вартості, принцип близькості та принцип самопідтримності.

Цілі Стратегії

 • Узгоджена національна політика та стратегічне планування, яке б охоплювало та направляло розвиток галузі відповідно до загальновизнаних принципів.
 • Чітке визначення та окреслення ролі й відповідальності зацікавлених сторін.
 • Визначення пріоритетів інвестиційних потреб, законодавчих реформ та розвитку інституційної спроможності для запровадження сталого та інтегрованого поводження з відходами.
 • Виконання міжнародних зобов’язань (наприклад, Угода про Асоціацію України з ЄС, Базельська конвенція про небезпечні відходи), їх включення в національну стратегію та в план її імплементації.
 • Забезпечення середньострокового планування, що пропонує чіткі перспективи для інвестицій, забезпечуючи рівноправне партнерство для залучення приватного сектору.

Стратегія буде встановлювати загальні напрямки та визначати урядову політику на високому рівні, цілі та механізми стимулювання вирішення проблем. Вона буде охоплювати всю територію України та стосуватися таких джерел відходів:

 1. Тверді побутові відходи
 2. Будівельні відходи
 3. Небезпечні відходи
 4. Інші промислові відходи (окрім небезпечних)
 5. Відходи сільського господарства
 6. Електричні та електронні відходи, відпрацьовані батарейки та акумулятори
 7. Окремі фракції відходів, що також охоплюються Стратегією, включають великогабаритні відходи, відходи садів та парків, відходи упаковки, шини, транспортні засоби.