Стартував другий етап унікальної міжнародної експедиції дослідження стану Чорного моря

29 Серпня 2017, 17:16
Новини Міжнародна діяльність Природоохоронні заходи Охорона вод Екологічна освіта та наука Міжнародна технічна допомога

28 серпня 2017 року в Одесі відбулася церемонія відправлення у відкрите море команди експертів  Чорноморських досліджень-2, які вивчатимуть стан моря.

Це вже друге таке дослідження, яке проводиться  за підтримки Проекту ЄС ПРООН «Посилення екологічного моніторингу Чорного моря» (EMBLAS-II).  Важливо, що цього року експедицію очолює науковець з України, директор Український науковий центр екології моря Віктор Коморін.

Маршрут найбільшого науково-дослідного судна «Маре Нігрум» пролягатиме від Одеси до Батумі та  у зворотньому напрямку  до Констанци.

За словами заступника Міністра екології та природних ресурсів з питань європейської інтеграції Миколи Кузя,   експедиція має встановити  «стан здоров’я» Чорного моря за різними дескрипторами: від кількості морських ссавців та морського сміття до різноманіття бактерій на глибині 2 км у відкритому морі.

Нагадаємо, шо оцінка стану Чорного моря є вимогою Рамкової Директиви з морської стратегії ЄС, яка увійшла до переліку екологічних Директив в Угоді про асоціацію Україна-ЄС.

«Будь-які реформи починаються із оцінки  та аналізу реального стану  справ. Тому і план з очищення Чорного моря ґрунтується на дослідницьких даних. Запропонована науково-дослідна програма досить широка і дасть можливість  отримати додаткову інформацію про присутність різних забруднюючих речовин як у воді, так і у біоті та донних відкладах, яка буде використана пд час розробки програми моніторингу морських вод», -  наголосив заступник міністра.

Він також підкреслив, що для визначення екологічного стану моря використовуються розроблені та випробувані європейські методології.

Представники проекту  ЄС ПРООН «Посилення екологічного моніторингу Чорного моря» стверджують, що  нова науково-дослідна програма покаже, наскільки Чорне море забруднене морським сміттям і чи зможе воно самоочиститись. Крім того, будуть   отримаємо  дані  про підводне життя  на філофорних полях і стан чорноморських популяцій  морських ссавців. Важливо, що буде  встановлено список морських жителів за їх ДНК, розчиненого у воді.

Крім того, було розроблено та запущено мобільний додаток “Black Sea SaveBook”(«Чорноморська книга спасіння»), завдяки якому  громадськість  зможе долучитися  до моніторингу моря.

Довідково: Результати першого дослідження були викладені у доступній брошурі  за посиланням: http://emblasproject.org/wp-content/uploads/2013/12/12-new-facts-you-wish-to-know-about-the-Black-Sea_Ukr.pdf

За темами