Остап Семерак: «Повноцінна реінтеграція окупованих територій неможлива без екологічної складової»

1 Березня 2018, 18:26
Новини Екологічний моніторинг в зоні АТО Міжнародна технічна допомога

     Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак переконаний, що надважливим завданням   у новій пост воєнній реальності Донбасу – відновлення екологічної стабільності в регіоні, і зробити це можливо  лише об’єднавши і скоординувавши зусилля України із  міжнародною спільнотою.

      Про  це він завив  в Брюсселі, коментуючи результати зустрічі  з Комісаром Європейської Комісії з питань довкілля, морських справ та рибальства Кармену Веллою та членами Європейського Парламенту

    «Вплив військового конфлікту на Сході України  на стан довкілля  має над загрозливі наслідки для екобезпеки в регіоні. Для нас  важлива підтримка  міжнародної спільноти, насамперед ООН, яка продовжує тримати на порядку денному питання погіршення стану довкілля у контексті російської агресії. Я вдячний колегам за час та за увагу до України, і готовність працювати разом над нагальними питаннями», - сказав Остап Семерак.

      Міністр нагадав, що стан довкілля Донбасу – найбільш техногенно навантаженого регіону України та Європи – ще до початку військового конфлікту викликав серйозне занепокоєння, а в умовах військових дій екологічна ситуація, що склалася на Сході, має всі шанси стати загрозливою.

         Остап Семерак подякував  міжнародним партнерам за серйозну підтримку і увагу не лише на військових безпекових питаннях, але й  екологічних.

   За його словами результати екологічного моніторингу східних територій, який здійснювався протягом 2017 року за фінансової підтримки Урядів Канади та Австрії в рамках спільного проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні та Мінприпроди показав, що критичною залишається ситуація забруднення поверхневих та підземних вод. Особливу загрозу в цьому контексті становлять підтоплення шахт, які не підлягають подальшій експлуатації через затоплення. Важливим залишається  питання рекультивації ґрунтів, пошкоджених військовою технікою, вибухами, мінами  та згораннями боєприпасів. Окреме проблемне питання - лісові пожежі та  «сірі» рубки у регіоні, які  спричиняють втрату лісових масивів та лісозахисних насаджень, а також шкода, якої було завдано об’єктам природо-заповідного фонду.

    «Ми маємо в найкоротші терміни налагодити чіткий механізм та забезпечити засоби реагування на надзвичайні ситуації на небезпечних ділянках,  забезпечити регулярне оновлення інвентаризації об’єктів промисловості і комунального господарства, які вже стали джерелами серйозної екологічної небезпеки або можуть ними стати в результаті бойових дій. Сьогодні важливо продовжувати дослідження і готувати проекти для комплексного вирішення екологічних проблем», - сказав Міністр.

Міністр також поінформував, що обговорення екологічних питань Донбасу планується під час чергового  засідання Парламентського Комітету асоціації Україна – ЄС у квітні цього року. Він також додав, Україна поглибить співпрацю з міжнародними організаціями та екологами, які працювали у зонах військових конфліктів і допомагали там з оцінкою завданих збитків довкіллю.

      Нагадаємо, що вже є дві резолюції Асамблеї ООН з навколишнього середовища. Так, травні 2016 року було ухвалено резолюцію «Захист довкілля в районах, вражених збройними конфліктами». Це був перший документ, який за останні 20 років привернув увагу міжнародної спільноти до захисту довкілля у зонах збройних конфліктів. До резолюції, прийняття якої було ініційовано делегацією України, як співавтори приєдналися ЄС, Канада, Ліван, Норвегія, ДРК, Ірак, Південний Судан та Йорданія. 

А вже у грудні 2017 року було ухвалено нову резолюцію щодо «Пом’якшення наслідків та обмеження забруднення довкілля у районах, вражених збройними конфліктами та тероризмом». Її ухвалення було ініційовано Україною, Норвегією та Іраком. 

Ця резолюція є продовженням раніше ініційованої Мінприроди України та ухваленої у травні 2016 року резолюції щодо «Захисту довкілля в районах, вражених збройними конфліктами. Вона визначає подальші механізми вирішення проблеми шкоди довкіллю, завданої військовими діями, зокрема, можливість направлення спеціальних термінових місій на постраждалі території та надання відповідної допомоги.

За темами