Остап Семерак: «Наша відмова від вивезення ядерних відходів АЕС до Росії означатиме для неї колосальні фінансові втрати»

26 Квітня 2018, 14:51
Новини

Щороку Україна витрачає приблизно 200 мільйонів доларів на оплату послуг з вивезення ядерних відходів із працюючих українських АЕС на територію Російської Федерації. Про це повідомив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак у ефірі Радіо НВ.

«Сьогодні Україна відвозить до Росії в ідпрацьоване ядерне паливо із робочих АЕС. За таку послугу ми в залежності від року  платимо близько 200 млн.дол», - сказав Остап Семерак. 

Він зазначив також, що Україна зараз активно працює над створенням необхідної безпечної інфраструктури, котра б дозволила більше не вивозити ці речовини до РФ .

«Як тільки Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦВЯП) буде введене в експлуатацію, ми перестанемо відчувати необхідність відвозити відпрацьоване ядерне паливо  на збереження  до Росії.  Відмова України від таких послуг для Росії означатиме втрату  колосального доходу та технологічного гачка, на який підсадила Україну», - пояснив Остап Семерак.

Міністр екології також зауважив, що кожного разу після заяв України про успішні кроки в реалізації проекту ЦСВЯП у Росії здіймається інформаційна хвиля націлена на дискредитацію цього процесу.

«Щоразу пропагандистські медіа в Росії масово  починають спекулювати на цій темі, поширюючи різні фейки. Хочу запевнити, що всі роботи на нашому об’єкті відбуваються відповідно до міжнародних норм та стандартів і контролюються українським регулятором та МАГАТЕ», - пояснив Остап Семерак.

ДОВІДКОВО: Українські АЕС з реакторами типу ВВЕР, як і інші АЕС у колишньому СРСР, створювалися виходячи з концепції тимчасового зберігання й подальшої переробки ВЯП у м. Желєзногорську Красноярського краю РФ (для реакторів ВВЕР-1000) й переробки в м. Озерську Челябінської області (для реакторів ВВЕР-440). До сьогодні Україна продовжує вивозити ВЯП до Росії. З 2001 року Україна вела перемовини з іноземними компаніями, щодо будівництва Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива у чорнобильській зоні відчуження.

У 2004 році було оголошено тендер на спорудження централізованого сховища. Його переможцем стала американська компанія Holtec International,  яка є ведучим постачальником і володарем технології “мокрих” та “сухих” систем зберігання відпрацьованого ядерного палива у США.

Корпорація запропонувала впровадити в Україні власну технологію “сухого” зберігання ядерних відходів, апробовану в США, Швейцарії й Іспанії.

У 2016 році Кабінет міністрів України прийняв рішення про надання земельних ділянок для спорудження ЦСВЯП та під'їзної залізничної колії у постійне користування ДП "НАЕК "Енергоатом", а на початку 2017 року затвердив проект  будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій.

За темами