У Брюсселі Голова ДАЗВ проінформував Єврокомісію про внесок міжнародних проектів у галузі ядерної безпеки в систему поводження з РАВ в Україні

22 Жовтня 2018, 12:18
Новини ЧАЕС та зона відчуження

Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук спільно із заступником Міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Миколою Кузьо обговорили з представниками Європейської Комісії реалізацію в Україні проектів міжнародної технічної допомоги у рамках Програми «Інструмент співробітництва в галузі ядерної безпеки» (ІСЯБ), які реалізовуються за фінансової підтримки ЄК.

«Завдяки успішній співпраці з Європейською Комісією Україна продовжує вдосконалювати інфраструктуру поводження з РАВ для підвищення радіаційної безпеки та виходу на якісно новий рівень. У кінці 2017 року на 5-ти спецкомбінатах ДК «УкрДО «Радон» було передано спеціалізовану техніку, обладнання та засоби індивідуального захисту для аварійних бригад для вилучення радіоактивних відходів зі сховищ, що утворилися в перші роки ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Також, на підприємствах встановлено інтегровану автоматизовану систему радіаційного моніторингу навколишнього середовища», – розповідає Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Він також зазначив, що зараз українські фахівці активно розробляють довгострокову Загальнодержавну цільову екологічну програму поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом. Ця програма дозволить ефективніше управляти процесами у системі поводження з РАВ.

Окрім того, влітку 2017 року було відновлено цільове використання та накопичувальний характер Державного фонду поводження з РАВ. У квітні 2018 року було затверджено Порядок використання коштів цього фонду.

За словами Голови ДАЗВ, Україна тепер може самостійно фінансувати значну частину робіт у сфері поводження з РАВ. Кошти Фонду РАВ у найближчій перспективі будуть виділені на введення в експлуатацію І черги комплексу «Вектор» та будівництво сховища для зберігання осклованих високоактивних РАВ, що повертатимуться з Росії після переробки ВЯП українських АЕС.

Також, на засіданні були представлені нові проекти з радіаційної безпеки, зокрема розробка стратегії розвитку ДК «УкрДО «Радон», створення єдиної автоматизованої системи радіаційного моніторингу, підтримка спеціалізованих підприємств по поводженню з РАВ в удосконаленні культури безпеки.

Довідково:

У липні цього року за підтримки ЄС успішно завершився ще один проект з підвищення радіаційної безпеки навколо зони відчуження. Частиною цього проекту було встановлення у м. Чорнобиль інсинератора для вирішення проблеми безпечної утилізації радіоактивно забрудненої деревини, яка утворюється під час протипожежних заходів (створення протипожежних розривів, очищення лісових доріг, очищення ділянок від горілого лісу тощо). Експлуатація інсинератора також дозволить відмовитися від використання природного газу для виробництва теплової енергії для міста Чорнобиля і відповідно зменшити фінансові витрати, а також забезпечити працівників зони відчуження постійним гарячим водопостачанням та опаленням.

За темами