Міністерство екології та природних ресурсів України вносить на громадське обговорення (електронні консультації) питання щодо потреби розроблення документу рекомендаційного характеру для органів місцевого самоврядування, який би уніфікував питання підготовки та прийняття місцевих програм регулювання чисельності домашніх тварин у населених пунктах

15 Грудня 2018, 09:28
Новини Консультації з громадскістю

12 листопада 2018 року

Міністерством екології та природних ресурсів України було винесено на громадське обговорення (електронні консультації) питання щодо потреби розроблення документу рекомендаційного характеру для органів місцевого самоврядування, який би уніфікував питання підготовки та прийняття місцевих програм регулювання чисельності домашніх тварин у населених пунктах.

Пропозиції із зазначеного питання було прохання надсилати на електронну адресу y.rasyk@menr.gov.ua та domashlinets@menr.gov.ua до 20 травня 2018 р.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання виникненню та поширенню зооантропонозних інфекцій серед людей місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, серед іншого, забезпечують відлов, тимчасове утримання та регулювання чисельності бродячих тварин.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" для забезпечення вилову та тимчасової ізоляції собак, котів та інших домашніх тварин органами місцевого самоврядування можуть створюватися комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах відповідно до місцевих програм регулювання чисельності тварин у населених пунктах.

Місцеві програми регулювання чисельності бродячих (безпритульних) домашніх тварин (далі – програма) розроблені та затверджені у багатьох населених пунктах України.

Водночас, громадські організації, що звертаються до Мінприроди, вказують на недостатній рівень ефективності розроблення та виконання таких програм та вказують на їх недоліки, зокрема, відсутність єдиного підходу до розроблення програм, методичного забезпечення для розробки та прийняття програм, спеціалістів, що мають освіту для роботи у цій сфері, відповідних навчальних програм, моніторингу популяцій безпритульних тварин та моніторинг ефективності виконання таких програм та ін.

З метою сприяння вирішенню зазначених вище проблем громадські організації вийшли з ініціативою підготовки за участі Мінприроди методичних рекомендацій з розроблення органами місцевого самоврядування місцевих програм регулювання чисельності безпритульних домашніх тварин у населених пунктах (далі – методичні рекомендації).

Відгуки, пропозиції, коментарі та звернення щодо вищезазначеного питання надійшли від ГО "Ужгородська зоозахисна організація "Зоошанс", ГО "Жук", "Інформаційно-аналітичного бюро адвокатів тварин", ГО "Зоозахисне об'єднання "Разом", Слов'янської громадської організації "Товариство захисту тварин "Вірність", Слов'янської ГО "Дай шанс", ГО "Інститут сучасних проблем", ГО "Київське віче", ГО "Міжнародне екозахисне бюро "Деметра", ГО "Еко-логіка", ГО "Острівець надії", Благодійного фонду "Сіріус", ГО "Товариство захисту тварин Шевченківського району", ГО "Київське товариство захисту тварин "Щасливий берег", журналіста всеукраїнської газети "Громадянська республіка" М.А. Марченка.

Листи, що надійшли, не виявили однозначного підходу до питання доцільності розроблення методичних рекомендацій, думки, що висловлювались, часто мали суперечливий характер.

З метою подальшого опрацювання порушеної проблеми та прийняття зваженого рішення було запропоновано винести її на засідання Громадської ради при Мінприроди (далі – ГР).

У листопаді 2018 р. відбулось засідання ГР, до порядку денного якого було внесено питання про доцільність розроблення методичних рекомендацій. На засіданні виступив Домашлінець В.Г. - начальник відділу охорони тваринного світу Управління охорони біорізноманіття та біобезпеки Мінприроди, з інформацією про громадську ініціативу зоозахисних організацій з порушеного питання, винесення його на громадське обговорення у квітні-травні 2018 року, за результатами якого було отримано десятки коментарів, але більшість з них були  протилежні один одному.

В обговоренні брали участь голова ГР Берзіна С.В., члени ГР Габер М.О.,     Неліпа А.В., Шилович І.Л., Коніщук В.В. За результатами обговорення постановили:

1. Рекомендувати Мінприроди підтримати ініціативу розроблення методичних рекомендацій для органів місцевої влади по розробленню програм поводження з домашніми та регулюванню чисельності безпритульних тварин з подальшим затвердженням наказом Міністерства.

2. Рекомендувати громадським зоозахисним організаціям – авторам такої ініціативи, розробити проект таких рекомендацій на внести його на розгляд Мінприроди через схвалення на засіданні ГР. Відповідне рішення всі члени ГР прийняли одноголосно.

Протокол засідання ГР, на якому розглядалось порушене питання, розміщений на офіційному веб-сайті Мінприроди у підрубриці «Громадська рада» рубрики «Громадянам».

За темами