Загальноєвропейський план дій щодо осетрових

17 Жовтня 2019, 09:58
Новини Природоохоронний нагляд Природоохоронні заходи Природно-заповідний фонд

Загальноєвропейський план дій щодо осетрових був прийнятий сторонами Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція) на черговому засіданні її Постійного комітету 30 листопада 2018 року. 

Його метою є відновлення всіх існуючих популяцій осетрових риб до статусу «найменша осторога» (International Union for Conservation of Nature – IUCN) або «сприятливий» (Оселищна директива ЄС) та відтворення самопідтримувальних популяцій, а також їхнього життєвого циклу в історичному ареалі у такий спосіб, щоб забезпечити виживання виду і репрезентативність субпопуляцій, де це можливо. 

Цей документ передбачає інтегрований підхід до охорони – спільне управління популяціями осетрових, що мешкають у міжнародних водах, прибережних районах і багатонаціональних річкових системах, а також спільні зусилля зі створення «живих генетичних банків» – стад, які утримуються у штучних умовах.  

План підготовлено Всесвітнім товариством збереження осетрових та WWF. З адаптованим перекладом, зробленим за сприяння WWF Україна можна ознайомитися за посиланням.

Мінекоенерго у співпраці з WWF Україна планує розробити національний план дій зі збереження осетрових, який дозволить виконати заходи, передбачені Загальноєвропейським планом дій. 

Довідково: 

Осетрові є чудовим індикатором екологічного здоров’я річок і морів завдяки їхнім розмірам, значній тривалості життя та особливості життєвого циклу, що поєднує життя в морі та нерест у річках. За даними Міжнародного союзу охорони природи (IUCN), осетрові є групою тварин, що перебувають під найбільшою загрозою зникнення, оскільки 85% видів мають статус «у критичній небезпеці». На території України траплялися 6 видів осетрових. Всі вони занесені до Червоної книги України (2009), але два види (осетер-шип та осетер європейський) – вже зі статусом «зниклий».

За темами