Стан забруднення повітря в Україні у межах звичних параметрів: оновлена інформація

22 Жовтня 2019, 14:06
Новини Екологічний моніторинг Діяльність міністерства

Враховуючи, важливість надання інформації щодо фактичної ситуації із станом повітря в Україні Мінекоенерго було прийнято ряд заходів:

1) Проведений аналіз попередньо наданої інформації Гідрометцентром. Відповідно до їх інформації в період з 15 по 21 жовтня 2019 р. в атмосферному повітрі більшості міст України залишались у своїх звичних параметрах, тобто у тих значеннях, які для них властиві. Не зважаючи на те, що на їх думку ситуація не є аномальною, в багатьох промислових містах (Маріуполь, Дніпро, Кам’янське, Запоріжжя тощо)  зафіксовано перевищення викидів по деяких забруднюючих речовинах. Приносимо вибачення за надано некоректно інформацію у попередніх наших повідомленнях.

2) За дорученням Міністра Олексія Оржеля була проведено спеціалістами Державної екологічної інспекції України разом із фахівцями санітарно-гігієнічної хімічної лабораторії ДУ «Київського міського лабораторного центру МОЗ України» лабораторні дослідження  забруднюючих речовин в приземному шарі атмосферного повітря міста Києва.

За даними Державної екологічної інспекції України, 23 жовтня маємо такі дані по концентрації вуглецю оксиду, азоту діоксиду, сірчистого ангідриду, сірководню та аміаку:

Адреса

Показ ЗВТ, мг/м3

ГДК м.р., мг/м3

Русанівська набережна, 12/1

 

вуглецю оксид - 0,2÷0,3

5,0

 

азоту діоксиду - 0,01

0,2

 

сірчистого ангідриду - 0,2÷0,3

0,5

Одеської площі, Заболотного, 20

вуглецю оксид - 0,7

5,0

 

азоту діоксиду - 0,01

0,2

 

сірчистого ангідриду - 0,2÷0,3

0,5

Великої кільцевої дороги, 2-з

вуглецю оксид - 0,6

5,0

(супермаркет АТБ)

азоту діоксиду - 0,01÷0,02

0,2

 

сірчистого ангідриду - 0,2÷0,3

0,5

Варто зазначити, що норма індексу забруднення повітря становить 5, 0 мг/м. Тобто, на Русанівській набережній немає перевищення по оксиду вуглецю. Показники азоту діоксину  та сірчистого ангідриду теж в нормі. Аналогічна ситуація і на Одеській площі та вулиці Заболотного. Біля Великої кільцевої дороги теж показники в нормі.

Водночас центральна геофізична обсерваторія імені Срезневського зафіксувала  перевищення середньодобової концентрації СО на Деміївській площі у Києві – 3,5 мг/м3. Це пов’язано з активним трафіком автомобілів на локації. Також там  були зафіксовані перевищення середньодобових концентрацій формальдегіду.

3) Сьогодні проведена екстрена нарада з міністром, представниками Гідрометцентру, Державної служби з надзвичайних ситуацій та Національної геофізичної обсерваторії, на якій згадані представники служб ще раз запевнили, що аномальної ситуації з якістю повітря немає та причиною підвищеної туманності є антициклон. Але це не означає, що повітря в українських містах  чисте. Переважно джерелом забруднюючих речовин в містах України є автомобільний транспорт, в великих промислових містах – викиди підприємств.

4) Показники вимірювання у Європі та Україні відрізняються. Аби мати змогу порівнювати якість повітря  в Україні та інших країнах  Міністр Олексій Оржель доручив привести українські показники до європейського формату. Це займе певний час, адже наші системи потрібно переналаштовувати. На сучасну ж систему моніторингу наразі не закладено коштів.

5) Аби ще раз перевірити достовірність даних  Міністерство вирішило провести спільні вимірювання  забруднення повітря із незалежними лабораторіями. Про результати вимірювань ми повідомимо.

Наголошуємо на тому, що у модернізацію державної системи моніторингу повітря не вкладалося роками коштів. На даний момент часу показники забираються Державною гідрометеорологічною службою України в двох режимах. В повному режимі- відбір проб здійснюється 4 рази на добу 6 днів на тиждень та не повному режимі -  коли відбір проб здійснюється 2 рази на добу.

Вирішення проблеми забруднення повітря потребує комплексного підходу і участі як центральної влади, так і місцевої. Щодо промисловості, Міністерство наразі працює над  налагодженням системи автоматичної фіксації викидів забруднюючих речовин на підприємствах. А ось місцева влада повинна подбати про зменшення викидів від автотранспорту - організувати зручний громадський транспорт. На контролі місцевих служб має бути і спалювання листя.

Попередньо надана інформація. Відкореговано.

 

В Україні концентрації забруднюючих речовин в повітрі у межах звичних параметрів (оновлено)

У ЗМІ поширилась інформація про начебто високі рівні забруднення атмосферного повітря оксидом вуглецю в містах над усією територією України: від Києва до Харкова, від Вінниці до Маріуполя.

За інформацією, отриманою від  Гідрометцентру України, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Національної геофізичної обсерваторії, в Україні немає істотних підстав для стурбованості щодо стану атмосферного повітря.

Вміст шкідливих речовин у повітрі по всій території держави – у межах допустимої норми. За словами директора Гідрометцентру України Миколи Кульбіди,  концентрація оксиду вуглецю становила від 0,1 до 1,4. Якщо це співвідносити із гранично допустимою концентрацією, то лише в Дніпрі, Кам'янському, Кривому Розі, Львові і Одесі відбулося перевищення гранично допустимої концентрації, але таке перевищення є характерним для осіннього періоду і нічого надзвичайного на території України не спостерігається.

Вміст оксиду вуглецю у повітрі в період 15-21 жовтня 2019 року при середньодобовій граничній допустимій концентрації 5,0 мг/м3 повітря становить:

Вінниця - 0,3-0,4

Дніпро - 0,6-1,4

Житомир - 0,0-0,1

Запоріжжя - 0,2-0,6

Кам’янське - 0,4-1,2

Київ  - 0,4-1,0

Кременчук - 0,0-0,9

Кривий Ріг - 0,2-1,2

Кропивницький - 0,0-0,6

Лисичанськ - 0,2-0,6

Луцьк         - 0,0-0,4

Маріуполь - 0,2-0,4

Миколаїв   - 0,2-1,0

Одесса       - 0,3-1,5

Полтава     - 0,4-1,2

Тернопіль  - 0,4-0,6

Харків       - 0,3-0,8

Херсон       - 0,0-0,6

Хмельницький  - 0,2-0,8

Черкаси     - 0,2-0,6

Чернівці     - 0,1-0,4

Чернігів     - 0,1-0,8

Спостереження за станом атмосферного повітря здійснюється Державною гідрометеорологічною службою України в двох режимах. В повному режимі- відбір проб здійснюється 4 рази на добу 6 днів на тиждень та не повному режимі -  коли відбір проб здійснюється 2 рази на добу.

Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель наголосив, що Мінекоенерго буде працювати над покращенням якості моніторингу стану повітря в Україні та швидкістю інформування населення у випадку критичних ситуацій. На даний момент найбільша проблема у застарілості обладнання та відсутності фінансування сектору протягом всіх минулих років. Ми плануємо створити онлайн систему моніторингу та вчасно реагувати на подібні ситуації.  

За темами