Результати робочої наради щодо стану моніторингу якості повітря

1 Листопада 2019, 19:20
Новини Атмосферне повітря

Сьогодні, 1 листопада 2019 року, відбулась робоча нарада щодо стану моніторингу якості повітря з представниками Гідрометцентру, КМДА, ДСНС, МОЗ, Держекоінспекції, Центральної геофізичної обсерваторії та громадськістю.

«Для нас є важливою ситуація з налагодженням моніторингу якості повітря. Ми хочемо напрацювати ефективний та зрозумілий  план і якомога швидше його виконати. Це є пріоритетом, і я прошу максимально долучатися до цього процесу. Міністерство максимально відкрите до співпраці з усіма зацікавленими сторонами», - наголосив Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель.

У свою чергу заступник Міністра енергетики та захисту довкілля Ірина Ставчук  зауважила, що міністерство розділяє  громадську стурбованість щодо стану якості повітря і потреби в якісному обладнанні  для моніторингу, щоб розуміти, що у нас відбувається з повітрям та оперативно реагувати.

«Ми бачимо проблематику в законодавстві у сфері контролю за промисловим забрудненням, а також застарілій системі моніторингу, яка не фінансувалася протягом багатьох років. І сьогодні потрібно спільно розуміти, де ми саме перебуваємо, з погляду вимірювання та існуючих обмежень щодо цього вимірювання. Ми маємо бажання налагодити систему за європейськими критеріями. І зараз, в умовах існуючої системи, сформувати план, як рухатися вперед», - підкреслила вона.

За даними Центральної геофізичної обсерваторії, в Києві є 16 постів вимірювання якості повітря, а загалом по Україні 150 (до окупації Криму та Донбасу). Кожне місто готує довідки про стан повітря самостійно і раз у півроку  Центральна обсерваторія підбиває підсумки та публікує їх.

У рамках заходу було представлено презентацію щодо стану атмосферного повітря та вимірювання забруднення.

Завідувач лабораторії якості повітря Державної установи «Інститут громадського здоров’я їм. О. Марзєєва» НАМНУ,  Турос Олена:  «Ми створили перший пост спостереження на вул. Попудренка, 50.  Це перший пост в Україні, який вимірює дрібнодисперсний пил діаметром часток 10 і 2,5 мікрони. Наша медико-екологічна лабораторія почала працювати в безперервному режимі. І дуже важливо, що громадськість почала активно долучатися до розв’язання проблем.  Хочу наголосити, що в усіх містах є перевищення. І це залежить від промисловості, пересувних джерел забруднення. Про це повинні знати всі, хто займається повітрям.

Громадськість активно долучилась до обговорення та надала свої пропозиції.

ГО Save Dnipro,  Черниш Ірина: Треба розробити план по створенню міжвідомчої комісії. Розпочати  роботу з обласними адміністраціями для впровадження планів щодо реалізації систем державного моніторингу, інвентаризувати існуючі потужності з  метою безперервного моніторингу (особливо частинок дрібнодисперсного пилу). Дякуємо міністерству за те, що ви сьогодні зібрали таке широке коло представників державних систем моніторингу і громадськості.  Сподіваємось, що це не останнє таке засідання для  розробки конкретних кроків. 

ГО Екологія-Право-Людина, Кравченко Олена Валеріївна: В Україні відсутній державний моніторинг. Система моніторингу повітря не дасть системного бачення на стратегічні рішення, які має впроваджувати міністерство. Для початку треба написати проект Закону  «Про державний моніторинг». Таку роботу наша організація вже веде з профільним комітетом. Цей закон буде рамковий - він буде говорити про координацію, принципи та цілі. Цим законом має користуватися Держекоінспекція. Але Закон не зможе діяти без моніторингу. Також  має бути створена загальна інформативно-аналітична система.

 

За темами