Україна дистанційно підпише протокол з РФ про риболовлю в Азовському морі

11 Листопада 2019, 17:00
Новини Стале управління водними ресурсами

Уперше  за роки незалежності засідання Українсько-Російської Комісії з питань рибальства щодо розподілу квот на вилов риби в Азовському морі відбуватиметься онлайн 13 листопада цього року. Протокол на 2020 рік буде підписаний дипломатичними каналами.

Якщо протокол з розподілу лімітів вилову риби в Азовському морі на наступний рік не підписати, Україна не зможе законно здійснювати промисловий вилов риби. До того ж, не маючи силової переваги у Азовському морі, в України може залишитися для вилову риби лише прибережна частина, тому просимо громадськість підтримати такі вимушені переговори в інтересах України та наших рибалок, які працюють в акваторії Азовського моря.

Йдеться  про 90 підприємств, які здійснюють промисловий вилов та переробку риби. На цих підприємствах працює 4000 рибалок та експлуатується понад 800 плавзасобів. Рибу в Азовському морі виловлюють для внутрішнього ринку України, вона є дешевшою, ніж імпортна і тому доступна малозабезпеченим верствам населення.

Чи може Україна відмовитися від участі Комісії у засіданні?

Наразі відсутні альтернативні механізми у діючому правовому полі щодо регулювання діяльності сторін у сфері рибальства в Азовському морі. Якщо Україна  відмовиться від укладення узгоджених двосторонніх протоколів УРК, якими регулюються всі актуальні питання рибальства в Азовському морі, то поставить під загрозу діяльність  наших  рибалок.

У 2019 році Україна через дипломатів отримала офіційне запрошення від Росії з пропозицією провести переговори і підписати протокол щодо використання природних ресурсів у 2020 році в Азовському морі. Спершу, ніж висловити свою позицію, Україна провела ряд консультацій. За результатами всіх обговорень домовилися про проведення чергової сесії Комісії дистанційно, а не як раніше – почергово на території кожної з країн. За результатами онлайн переговорів Комісії і буде підписаний протокол через дипломатів. 

Що буде, якщо не підписати протокол?

- Україна не матиме  правових підстав для встановлення лімітів вилучення водних біоресурсів в басейні Азовського моря,

- знизяться показники роботи рибної галузі України через неможливість промислового вилову у Азовському морі,

- зросте незаконний вилов водних біоресурсів в Азовському морі,

-  силові структури Росії матимуть можливість посилити  тиск на українських рибалок і право затримувати наші судна,

- Росія зможе отримати додатковий важіль для загострення соціальної напруженості у важливому для України регіоні,  в умовах російської  агресії,

- Росія зможе звинуватити Україну у недотриманні норм міжнародного законодавства.

Що означають ці переговори для України?

- наша держава виконає зобов’язання за чинними міжнародними договорами,

- встановить наукове-обґрунтовання загальнобасейнових обсягів добування водних біоресурсів у басейні Азовського моря,

-  затвердить ліміти вилову основних промислових риб Азовського моря, це забезпечить нашим рибалкам право на промисловий вилов,

- більшість українців матимуть можливість купувати недорогу рибу. 

Як зараз регулюють вилов риби у Азовському морі?

Статус Азовського моря визначається декількома міжнародними договорами. Мова йде про Конвенцію Організації Об’єднаних Націй з морського права 1982 року, ратифіковану Законом України від 03.06.1999 N 728-XIV. А також про Договір між Україною та Росією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, підписаний 24.12.2003, ратифікований Законом України від 20.04.2004 № 1682-ІV.  У цьому Договорі йдеться, що діяльність у сфері рибного господарства регулюється  відповідно до Угоди 93-го року засідання Українсько-Російської Комісії (УРК). Засідання мають відбуватися почергово на території кожної із сторін. За його результатами підписується протокол, що регулює виключно використання природних ресурсів Азовського моря. Втім, ще раз наголошуємо, цього року засідання Комісії будуть відбуватися  дистанційно, а протокол підпишуть дипломатичними каналами.

За темами