Добровільна реструктуризація для інвесторів у ВДЕ – законопроєкт зареєструють наступного тижня

28 Листопада 2019, 19:00
Новини

Міністерство енергетики та захисту довкілля України напрацювало концепцію законопроєкту, в якому інвесторам, які працюють у секторі відновлюваної енергетики, пропонується добровільно знизити ставку "зеленого" тарифу, а строк дії договору продовжити на 5 років.

Про це під час X Міжнародного інвестиційного форуму з відновлюваноі енергетики повідомив заступник Міністра енергетики та захисту довкілля України Костянтин Чижик.

За його словами, законопроєкт з такою концепцією буде зареєстровано у Верховній Раді України вже наступного тижня.

«Ми пропонуємо можливість добровільного зниження тарифу для сонячних електростанцій, які вже працюють на 17 %  із продовженням строку дії тарифу на 5 років,  для вітрових електростанцій -  на 10% із продовженням строку дії тарифу на 5 років. Для нових об’єктів, які ще не побудовані, але які уклали попередні договори купівлі/продажу електроенергії за «зеленим» тарифом, пропонується добровільна реструктуризація з 15 % зменшенням тарифу та його продовженням на 5 років. Ми очікуємо, що це збалансує фінансові показники гарантованого покупця», - розповів Костянтин Чижик та додав, що ці зміни обговорювались у рамках робочих груп з інвесторами відновлюваної енергетики.

Крім того, за словами заступника Міністра, розглядається можливість підняття тарифу для побутових  споживачів, які споживають велику кількість електроенергії (більше 500 кіловат) та скасувати компенсацію за втрати при транспортуванні електроенергії, що зменшить зловживання: «Враховуючи досвід інших країн, запропонована добровільна реструктуризація демонструє більш цивілізований та виважений спосіб вирішення питання фінансування «зеленої» генерації та її подальшого сталого розвитку».

Також він зауважив, що в концепції законопроєкту  передбачено запровадження відповідальності за небаланси: «35% з 2021 року; 70%  з 2022 року; 100%  з 2023 року. Для тих  об’єктів, які підуть на добровільну реструктуризацію, передбачено зменшення відповідальності за небаланси: збільшення на 20% за рік з 2021 року.

Костянтин Чижик, висловив упевненість, що вже у квітні 2020 року відбудеться перший аукціон з відновлюваноі енергетики, у якому візьмуть участь більшість компаній, та подякував партнерам, бізнесу, міжнародним організаціям, які сприяли розробці законопроєкту з впровадження аукціону, та зазначив: «Чим кращі умови  ми пропонуємо на добровільну  реструктуризацію для нових об’єктів, тим менша буде потенційна конкуренція».

Нагадаємо, протягом 2019 року було введено понад 2,5 ГВт нових потужностей, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії. Це значно збільшило обсяг коштів, що мають  бути  виплачені зазначеним виробникам. За розрахунками, вже у 2020 році за електричну енергію,  відпущену виробниками за «зеленим» тарифом необхідно буде заплатити більше 42 млрд грн, що є значним навантаженням на Гарантованого покупця – підприємство, що розраховується із  зазначеними компаніями. Реструктуризація може дозволити значно зменшити дефіцит гарантованого покупця, який за орієнтовними розрахунками на 2020 рік може скласти 13,5 млрд грн, та виконати зобов’язання перед інвесторами, які взяла на себе держава.

За темами