Серед результатів COP 25 для України - зелений курс енергетики

19 Грудня 2019, 13:39
Новини Зміна клімату та озоновий шар

Українська делегація повернулася з Міжнародних кліматичних переговорів ООН COP25, що відбулася у Мадриді. Україна представила нові плани у сфері кліматичної та енергетичної політики, а також заявила про готовність розробки візії «зеленого» енергетичного переходу.

«Для України кліматоохоронна політика – це, в першу чергу, підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів, а також поступовий розвиток відновлюваних джерел енергії, які в довгостроковій перспективі мають замінити вугілля, нафту, газ та інше викопне паливо, - зазначила під час обговорення результатів COP25 для України заступниця Міністра енергетики та захисту довкілля України Ірина Ставчук. - Ми працюємо спільно з ЄБРР та Інститутом економіки і прогнозування НАН України щодо можливих сценаріїв розвитку секторів економіки. До 1 вересня наступного року плануємо прийняти оновлену ціль зі скорочення викидів до 2030 року для України».

Головною метою цьогорічної конференції було прийняття рішень стосовно того, як будуть організовані ринкові і неринкові механізми в Паризькій угоді. Таких механізмів у Паризькій угоді три: двосторонні домовленості і проєкти зі скорочення викидів парникових газів (стаття 6, пункт 2), міжнародний механізм, подібний до механізмів чистого розвитку чи спільного впровадження, які діяли в рамках Кіотського протоколу (стаття 6 пункт 4). А також неринковий механізм (стаття 6, пункт 8). На жаль, досягти цієї мети сторонам не вдалось,  зазначені питання перенесли на наступний рік. «Однією з основних проблем на конференції була позиція Бразилії та Китаю щодо перенесення  невикористаних одиниць з другого періоду Кіотського протоколу до Паризької угоди, - зазначила Ірина Ставчук».

Також сторонам не вдалось досягти консенсусу щодо єдиної системи координат у процесах підготовки національних цілей зі скорочення викидів парникових газів і звітування про реалізацію своїх політик. Мова йде про систему забезпечення прозорості дій і підтримки, зазначену у статті 13 Паризької угоди.

«З позитивних результатів конференції, погодження країн надати наступного року свої оновлені та більш амбіційні національно-визначені внески до Паризької угоди», - додала заступниця Міністра.

Існуючі цілі зі скорочення викидів парникових газів приведуть до кінця століття світ до потепління на 3-4 С, у той час як безпечною межею вчені називають 1,5-2 С потепління. 

Крім того, серед позитивних результатів  -  прийняті рішення щодо подальшого розвитку Варшавського міжнародного механізму з питань втрат та збитків, спільної роботи Коронівіа з питань сільського господарства та платформи місцевих громад і корінних народів. 

Одним із головних політичних завдань делегації України було недопущення використання конференції для легітимізації анексії Росією Автономної Республіки Крим і Севастополя та прийняття рішень, що можуть інтерпретуватися, як пряме або непряме визнання будь-якої зміни статусу тимчасово окупованих територій. Це завдання було успішно виконано.

«Також удалось удвічі збільшити кількість українських експертів у робочих органах Рамкової конвенції ООН, Кіотського протоколу та Паризької угоди», - розповіла Ірина Ставчук. З наступного року Україна буде представлена в Адаптаційному комітеті, Комітеті з виконання Паризької угоди, Виконавчому комітеті механізму чистого розвитку, Виконавчому комітеті Варшавського міжнародного механізму з питань втрат і збитків, Виконавчому технологічному комітеті  та Наглядовій раді Центру та мережі кліматичних технологій.

До складу делегації України увійшли представники Офісу Президента України, Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Міністерства закордонних справ України, Посольства України в Королівстві Іспанія, народні депутати України та експерти з питань зміни клімату.

Наступна Конференція відбудеться в листопаді 2020 року у м. Глазго (Великобританія) та буде присвячена, у першу чергу, вирішенню питань надання фінансової допомоги та системи забезпечення прозорості дій і підтримки. До цього, у червні 2020 року у м. Бонн (Німеччина), відбудуться чергові сесії допоміжних органів, під час роботи яких сторони намагатимуться розробити відповідні проєкти рішень для їх подальшого розгляду та схвалення на конференції у  Глазго.

За темами