67% викидів парникових газів спричиняє енергетика і спалювання викопних видів палива

6 Лютого 2020, 09:30
Новини

За даними Океанографічного інституту Скріппса, у минулому році концентрація вуглекислого газу в атмосфері вперше в історії людства досягла максимального рівня -  415,26 ppm. Такий рівень концентрації вуглекислого газу спостерігався  близько 3 – 5 млн років тому, коли температура на Землі була на кілька градусів вища, ніж зараз. Зокрема, у 2018 році цей показник становив 405,5 ppm.  Зазвичай кількість CO2 сильно коливається в залежності від сезону, досягаючи максимальної відмітки в північній півкулі навесні і на початку літа. Однак середньорічна концентрація CO2 продовжує стабільно зростати. Науковці пов’язують цей факт із спалюванням твердих видів палива, адже 67% викидів парникових газів спричиняє саме енергетика і спалювання викопних видів палива, які й призводять до зростання глобальної середньої температури. За попередніми прогнозами, забруднення атмосфери у 2019 році значно пришвидшиться.

Як відомо, вуглекислий газ (СО2) утворюється в результаті спалювання викопних видів палива, зокрема, вугілля. За даними наукових досліджень, навіть невелика кількість вуглекислого газу може бути токсичною та викликати  біохімічні зміни в крові людини, болі в суглобах, слабкість, порушення кислотно-лужного балансу, зниження імунітету, стати причиною захворювань нирок та серцево-судинної системи.

Внаслідок цього у світі почала формуватися кліматична політика,  спрямована на боротьбу зі змінами клімату та декарбонізацію економіки,  яка знайшла своє відображення в   “Європейській зеленій угоді” та Паризькій угоді 2015 року.

Європейський Союз поставив за  мету: аби до 2050 року Європа стала першим континентом, економіка якого не знищує природу. Україна готова стати невід’ємною частиною цієї історії успіху. У січні 2020 року Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель презентував проект Концепції «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року, який зумовлений трансформацією підходів до розвитку енергетики у світі та особливою увагою до проблем боротьби зі зміною клімату. Концепцією  передбачено повне заміщення вугільної генерації та  перехід економіки України, яка базується на використанні викопних видах палива - вугілля, нафти, газу, до кліматично нейтральної економіки в довгостроковій перспективі.

Наразі Міністерство енергетики та захисту довкілля  України напрацьовує  комплекс рішень, які знайдуть відображення в Концепції реформування державного сектору вугільної галузі.

Розуміючи нагальні потреби посилення екологічного контролю за якістю повітря, Мінекоенерго починає розбудову загальнодержавної системи моніторингу, яка передбачає відкриття «Офісу контролю викидів у повітря» та 50 станцій моніторингу якості повітря вже у 2020 році. Ці заходи  дозволять суттєво скоротити викиди в атмосферу.

За темами