Проєкт «Екосистемна адаптація до зміни клімату та стійкий регіональний розвиток шляхом розширення можливостей українських біосферних резерватів»

5 Березня 2020, 14:32
Новини Зміна клімату та озоновий шар

Екосистемна адаптація до зміни клімату та стійкий регіональний розвиток шляхом розширення можливостей українських біосферних резерватів (2018-2021)

Партнери:

 • Фонд Міхаеля Зуккова (Німеччина);
 • Університет сталого розвитку Еберсвальде (Німеччина);
 • Міністерство енергетики та захисту довкілля України;
 • Адміністрація установ природно-заповідного фонду в межах біосферних резерватів та представники місцевих природоохоронних громадських організацій.

 

Загальна мета проекту :

інтеграція екосистемного підходу з адаптації до зміни клімату в національне та регіональне планування та заходи, що ведуть до краще адаптованого землекористування та широкомасштабного стійкого розвитку. Очікуваний результат передбачає створення зразкових моделей впровадження нового типу партисипативного та адаптивного екосистемного менеджменту на прикладу трьох біосферних резерватів (Деснянському, Розточчя та Шацькому/Західне Полісся) та підвищення їх потенціалу.  

Екосистемна адаптація спрямована на підтримку і підвищення стійкості та зниження вразливості екосистем і людей перед обличчям несприятливих наслідків зміни клімату. Екосистемна адаптація (ЕА) передбачає використання біорізноманіття, екосистемних функцій і послуг та їх урахування у загальній стратегії адаптації, підтримка суспільства, зокрема місцевим громадам, у процесі адаптації до несприятливих наслідків зміни клімату.

Очікувані результати проекту включають:

 • зростання місцевих знань про зміни клімату, їхній вплив та ЕА (результат І);
 • підвищення спроможності відповідальних осіб, розвиток стратегій та створення мереж, таким чином щоб біосферні резервати очолили процес партисипативного екосистемного ландшафтного планування та практики (результат ІІ);
 • підготовка пропозицій до політичних документів з метою інтеграції принципів ЕА в законодавство в сфері довкілля і менеджменту довкілля. Заходи спрямовані на досягнення цих результатів є взаємопов’язані та взаємодоповнюючі (результат ІІІ).

 

На зустрічі 24 лютого 2020 року за участі заступника Міністра енергетики та захисту довкілля Ірини Ставчук

Розглянуто хід виконання проекту за період з травня 2019 року по лютий 2020 року, а також оголошено про початок конкурсу пілотних проектів з екосистемної адаптації.

Ініціювання, впровадження та моніторинг конкретних пілотних проектів з екосистемної адаптації шляхом проведення відкритого конкурсу ідей серед усіх зацікавлених сторін та мешканців резерватів є одним з важливих етапів проекту, що спрямований на досягнення результату І. Цей конкурс ідей, спрямований на стимулювання розробки пропозицій щодо заходів у сфері екосистемної адаптації з подальшим їхнім впровадженням в межах території кожного з трьох біосферних резерватів. Окрім практичної демонстрації переваг екосистемного підходу в адаптації, проведення конкурсу покликане привернути увагу місцевого населення до проблеми зміни клімату, вказати можливі шляхи подолання негативних наслідків цих змін, а також підвищити роль біосферних резерватів як пілотних регіонів у галузі збалансованого (екологічного, економічного та соціального) розвитку.

В рамках Конкурс ідей можуть бути підтримані заходи, що відповідають наступним критеріям:

 • Спрямовані на підтримку та / або відновлення екосистемних функцій;
 • Використання біорізноманіття, екосистемних функцій і послуг для адаптації до зміни клімату;
 • Мінімально можливе використання технічних споруд;
 • Вимірне підвищення стійкості та зниження уразливості екосистем і людей перед обличчям несприятливих наслідків зміни клімату до передбаченого строку закінчення фінансування (31.03.2021).

Важливою умовою участі у Конкурсі є наявність права власності або права відповідного користування на земельну ділянку, в межах якої планується реалізувати адаптаційні заходи.

Результати конкурсу будуть оголошені після 4 травня 2020 р. Попередньо передбачений початок фінансування проектів – червень 2020 р.

КОНКУРС ІДЕЙ

БІОСФЕРНИЙ РЕЗЕРВАТ “РОЗТОЧЧЯ”

ДЕСНЯНСЬКИЙ БІОСФЕРНИЙ РЕЗЕРВАТ

ШАЦЬКИЙ БІОСФЕРНИЙ РЕЗЕРВАТ

Координаційна зустріч проєкту 2 березня 2021 року

Результати проєкту

За темами