Інформаційний буклет стосовно визначення підвидів тайгового та тундрового гуменника перекладено українською мовою

21 Квітня 2020, 15:15
Статті Біорізноманіття

Одним з видів, що потребує особливої уваги природоохоронців є гуменник. Цей вид не гніздиться в Україні, але мігрує різноманітними шляхами весною та восени. Європейські вчені розділяють гуменника на кілька підвидів та популяцій, зокрема тайгового та тундрового гуменника, які гніздяться в різних регіонах, але часто мігрують та зимують разом з іншими видами гусей. Частина популяцій і підвидів гуменника потерпають від значного антропогенного тиску і їх чисельність значно зменшується протягом останніх кількох десятиліть.

Негативні тренди у чисельності тайгового гуменника спонукали учасників Європейської платформи з управління популяціями гусей, утвореної Сторонами Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів, створити спеціалізовану робочу групу та спрямувати окремі зусилля на аналіз ситуації, розробку природоохоронних заходів та підготовку інформаційних матеріалів.

Так, на черговій 12-й он-лайн зустрічі Робочої групи стосовно тайгового гуменника, яка відбулася 8 квітня 2020 року, представлено результати наукових досліджень стосовно стану різних популяцій, обговорені результати моделювання подальшого розвитку популяцій за умов обмеження обсягів полювання на них, обговорено складнощі проведення обліків птахів та представлено інформаційний буклет стосовно визначення підвидів гуменника.

Підготовка і поширення інформаційних матеріалів щодо визначення підвидів гуменника є важливим кроком для правильної організації обліків чисельності птахів та проведення відповідних природоохоронних заходів. Ймовірно, що через територію України пролягають міграційні шляхи кількох підвидів гуменника. Тому розділення виду на підвиди тайгового та тундрового гуменника і проведення відповідних обліків є цікавим науковим питанням, відповідь на яке може впливати на природоохоронну діяльність в Україні та інших країнах Європи.

Інформаційний буклет опрацьовано та перекладено фахівцями Мінекоенерго та Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, які беруть участь у роботі Європейської платформи з управління популяціями гусей (додається). Буклет просто пояснює як відрізнити підвиди гуменника та доступний для використання широкому загалу фахівців орнітологів, любителів птахів та мисливців. Подальше використання буклету при обліках сприятиме збору більш коректної інформації та запровадженню відповідних природоохоронних заходів.

Віддалена організація роботи, така актуальна в умовах карантину, є звичайною для обговорення тематичних напрямків в рамках Європейської платформи з управління популяціями гусей, утвореної сторонами Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів. Особисті зустрічі учасників платформи проводяться лише раз на рік, тоді як учасники тематичних робочих груп регулярно зустрічаються онлайн і обговорюють проблемні питання і досягнення. Більше про діяльність Європейської платформи з управління популяціями гусеподібних можна дізнатися за посиланням https://egmp.aewa.info/

Буклет щодо особливостей визначення підвидів гуменника

За темами