Маємо посилити підтримку енергоефективних програм для українського бізнесу - Олексій Рябчин

25 Травня 2020, 15:19
Новини

На цьому акцентував заступник Міністра енергетики та захисту довкілля Олексій Рябчин під час онлайн-марафону енергоефективності та енергозбереження.

За його словами, механізм теплих кредитів, впроваджений ДАЕЕ, має розширитись на додаткові напрямки і не зосереджуватись тільки на підтримці індивідуальних домогосподарств та ОСББ: «Держенергоефективності разом з Мінекоенерго подало проекти змін до цієї державної програми, вони зараз опрацьовуються іншими міністерствами. Це нова програма «зелених» кредитів на 2021-2025  і зміни в існуючу програму. Крім того, ми ініціювали впровадження так званих енергоефективних платіжок. Плануємо, що, отримуючи  платіжки за електрику, газ, воду, люди матимуть інформацію про Фонд енергоефективності і програми Держенергоефективності та знатимуть, що держава виділяє кошти на енергоефективні заходи».

Також опрацьовується з НКРЕКП, Мінрегіоном, Держенергоефективності та іншими стейхолдерами механізм впровадження енергосервісу в ТКЕ і водоканалах: «Хочемо спробувати стимулювати ЕСКО-компанії  до співпраці з підприємствами теплокомуненерго та водоканалами і будемо пропонувати це Верховній Раді».

«Важлива річ – це реформа Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження. Ми впевнені, що агентство необхідно посилити та додати новий функціонал, здійснити трансформацію в «зелену» енергетичну агенцію. Такі приклади є в Німеччині (DENA), Данії, Норвегії (ENOVA) та в багатьох інших країнах.  Це потужні «зелені» агенції, які займаються декарбонізацією, енергоефективністю, розвитком децентралізованих мереж, зміною клімату та аналітикою», - повідомив заступник Міністра.

Він нагадав, що одним з найважливіших завдань на цей рік є прийняття Закону України «Про енергоефективність», що є імплементацією  Директиви ЄС 2017/27/ЄС. Міністерством були проведені додаткові консультації з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства у квітні цього року щодо схем зобов’язань з енергоефективності. Наразі розглядаються механізми узгодження норм законопроекту з іншими ініціативами Мінекоенерго, зокрема, в контексті промислового забруднення. 

Олексій Рябчин також зауважив, що необхідно реформувати податок на СО2, щоб кошти спрямовувалися на програми з енергоефективності та витрачалися на декарбонізацію, що відповідає Зеленій Угоді ЄС: «Треба підсилити енергоефективність малого та середнього бізнесу, транспорту, енергосервісних компаній. Є також багато речей, які можна зробити в біоенергетиці, щоб заміщувати природний газ.  І ці речі потребують комплексної державної політики».

За темами