Експерти розглянули прогнозні сценарії розвитку економіки України в рамках розробки Другого національно-визначеного внеску України до Паризької угоди

10 Червня 2020, 21:50
Новини

На розширеному засіданні Робочої групи з питань захисту довкілля та зміни клімату Експертної ради Міністерства енергетики та захисту довкілля, що відбулося 10 червня в КВЦ «Парковий»,  обговорили  прогнозні сценарії розвитку економіки України в рамках розробки Другого національно-визначеного внеску України до Паризької угоди.

Зокрема, йшлося про  декарбонізацію та скорочення викидів парникових газів. У рамках проекту ЄБРР з розробки другого національно-визначеного внеску України зі скорочення викидів парникових газів Інститутом економіки і прогнозування НАНУ було прораховано багато сценаріїв, серед яких Комбінований сценарій, що відповідає очікуванням кліматичної спільноти.

За прогнозами, такий сценарій дозволить скоротити викиди парникових газів у 2030 році до рівня 28% від показників 1990 року, але досягти кліматичної нейтральності вдасться лише у 2070 році.

За результатами моделювання можна зробити такі основні висновки:

- по-перше, при реалізації вже взятих на себе зобов'язань - Енергетичної стратегії до 2035 року, Транспортної стратегії до 2030 року, зобов'язань у рамках Енергетичного Співтовариства, Національного плану заходів з управління відходами та інших вже прийнятих галузевих планів та стратегій викиди парникових газів у 2030 році стабілізуються і дещо скорочуються проти рівня 2015 року;

- по-друге, навіть за сценарієм відсутності реформ у наступні 10 років викиди парникових газів не досягнуть поточного рівня внеску в Паризьку Угоду;

- по-третє: вартість сценарію реалізації заходів з енергоефективності і поступової декарбонізації до 2030 року потребує більше інвестицій у порівнянні зі сценарієм "бізнес як звичайно", але його загальноекономічна вартість не дорожча за рахунок скорочення імпорту енергоносіїв. 

В.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Ірина Ставчук зазначила: "Наразі ми обговорюємо лише результати моделювання, які прогнозують динаміку викидів за різними сценаріями в економіці. Таке моделювання є вкрай важливим, адже показує, у яких секторах найбільш ефективно і економічно доцільно скорочувати викиди, та фокус у формуванні подальшої урядової політики. Якісні моделювання є основою прийняття ефективних управлінських рішень, тому і Міністерство, і проект відкриті до усіх технічних зауважень і коментарів щодо моделювання. Наступним кроком буде обговорення переліку запропонованих політик та індикаторів, які необхідно реалізувати в рамках сценаріїв, необхідні інвестиції і очікувані результати. Лише після обговорення і прийняття політичного рішення щодо прийнятності відповідних політик можна буде переходити до формулювання чисельної пропозиції другого внеску України в Паризьку Угоду." 

Учасники засідання Експертної ради додатково домовились провести більш глибоке обговорення результатів моделювання для сектору електроенергетики. 

За темами