Закон про управління відходами прийнято у першому читанні

21 Липня 2020, 18:22
Новини

Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроєкт «Про управління відходами» № 2207-1д, який встановить нові прозорі правила галузі та дозволить побудувати сучасну інфраструктуру управління відходами.

За даний проєкт Закону проголосувало 264 народних депутати.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський зазначив, що проблема накопичення та неналежного поводження з відходами набула уже не лише національного масштабу, а й міжнародного.

«Ми фактично перетворюємо річки у сміттєпроводи, а землю забруднюємо сміттям, тим самим ставлячи під ризик власне здоров’я та своїх близьких. Така ситуація є неприпустимою, і ми спільно повинні докласти максимально зусиль для її вирішення. Головним бар’єром для розвитку сміттєпереробної галузі є застарілі правила на ринку. Рамковий закон «Про управління відходами», який сьогодні народні депутати підтримали у першому читанні, запровадить нові прозорі правила на ринку, створить галузь переробки відходів та сприятиме екологічно безпечному поводженню з ними», - наголосив Міністр.

Цей законопроект розроблено на основі трьох директив ЄС – про відходи, про захоронення відходів, про промислові викиди.

Проєкт Закону передбачає:
- запровадження ієрархії поводження з відходами;
- запровадження принципу “забруднювач платить”;
- запровадження системи розширеної відповідальності виробника, яка встановлює вимогу для виробників упаковки нести відповідальність за повний цикл життя створеної упаковки, батарей, акумуляторів, електричного та електронного обладнання тощо;
- створення можливості для залучення інвестицій у будівництво сміттєпереробних заводів;
- введення жорстких європейських екологічних норм для операцій спалення та захоронення відходів, щоб не допустити нанесення шкоди здоров'ю людей і довкіллю;
- законодавче підґрунтя для короткострокового та довгострокового планування управління відходами;
- запровадження електронної інформаційної системи управління відходами для забезпечення прозорості у галузі та уникнення корупційних ризиків, що складатиметься з відкритих реєстрів, модулів для надання адміністративних послуг (видача всіх документів онлайн), звітності та аналізу статичної інформації.

У законопроекті пропонується вирішити такі проблеми, як безконтрольне захоронення відходів на звалищах, які не відповідають екологічним нормам; фіктивної переробки відходів, коли фактично вони переробляються лише за документами; здійснення різних операцій з відходами без дозвільної документації.

Розроблений народними депутатами України спільно з Міндовкіллям, Мінрегіоном та експертами у зазначеній галузі.

Законопроектом також передбачається внесення змін до Кодексу про адміністративні порушення та значне підняття штрафів за порушення вимог законодавства у сфері управління відходами, зокрема, і за засмічення територій.

За темами