Впровадження Нітратної директиви ЄС та обмеження фосфатів у мийних засобах: створено міжвідомчу робочу групу

2 Жовтня 2020, 14:54
Новини

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський обговорив із заінтересованими органами питання забруднення водних об’єктів фосфатами та нітратами.

«Україна має гармонізувати з ЄС норми щодо регулювання побутових мийних засобів. Це є не лише частиною наших зобов’язань щодо Угоди про Асоціацію з ЄС, а й важливим питанням безпеки мільйонів громадян. Сьогодні наслідки тотального використання фосфатів в Україні яскраво демонструє головна водна артерія - Дніпро. У перенасиченій фосфатами воді водорості розмножуються з шаленою швидкістю», - зауважив Роман Абрамовський.

За ініціативи Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Абрамовського було створено міжвідомчу робочу групу, яка має напрацювати відповідні рішення. До її складу увійшли представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства торгівлі, економічного розвитку та сільського господарства, Держводагентства, ПрАТ «АК «Київводоканал» та інші.

«Однак, це тільки перші кроки на шляху до вирішення проблеми забруднення водних артерій. Адже забруднення фосфорними сполуками також відбуваєтья через промислові мийні засоби, відсутність очистки стічних вод в низці населених пунктів України, тощо. Лише комплексний підхід може дати ефективний результат», - акцентував Роман Абрамовський.

Відповідно до норм, які успішно себе зарекомендували в ЄС, Україна має:

  • підвищити відповідальності за невиконання вимог регламенту;
  • розширити сферу застосування регламенту;
  • запровадити дієвий механізм контролю щодо вмісту в мийних засобах фосфатів та інших сполук фосфору;
  • посилити контроль за ввезенням на митну територію України мийних засобів.

 

«Україна прийняла відповідний технічний регламент по обмеженню вмісту фосфорних речовин в побутових мийних засобах з 2014 року і для побутових посудомийних машин з 2017 року. Але покращення стану водойм не спостерігається. Тобто, де-юре існує регламент, який покликаний регулювати вміст фосфатів у мийних засобах, але де-факто ми щорічно спостерігаємо погіршення стану водойм. Технічний регламент мийних засобів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2008 року № 717 повинен зазнати певних змін саме в частині методів проведення контролю», - зазначив Роман Абрамовський під час наради.

Крім того, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський проінформував про проведення спільно з міжнародними партнерами масштабного скринінгу річки Дніпро в рамках імплементації Водної Рамкової Директиви. Серед близько 10 000 речовин буде визначено ті, що перевищують гранично допустиму концентрацію. Після цього, з урахуванням отриманих результатів, буде створено План управління річковим басейном Дніпра.

За темами