Досліджуємо українські річки на вміст специфічних забруднювачів

21 Жовтня 2020, 12:25
Новини Стале управління водними ресурсами

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України активно впроваджує європейські стандарти в управління водними ресурсами. Одним із важливих кроків для цього є запровадження сучасного державного моніторингу вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС.

Дані такого моніторингу є основою для розробки планів управління річковими басейнами та формування і реалізації ефективної й послідовної водної політики.

На сьогодні хімічний стан масивів поверхневих вод визначається відповідно до затвердженого Міністерством переліку із 45 забруднюючих речовин. Однак кожний річковий басейн має свою особливість і свої власні нетипові для інших річкових басейнів специфічні забруднювачі. До них належать пестициди, інсекциди, стійкі органічні забруднювачі, фармацевтичні препарати, важкі метали, наркотики тощо.

Для визначення таких специфічних забруднюючих речовин та правильного діагностування стану річкового басейну і потрібен скринінг як важливий елемент сучасного моніторингу вод.

У жовтні цього року у басейні Дніпра відібрано 27 зразків поверхневих вод та 5 зразків біоти і донних відкладів. Зразки будуть проаналізовані на предмет виявлення специфічних забруднювачів, характерних для басейну Дніпра.

Дослідження одночасно проводитимуться:

  • однією з найкращих лабораторій Європейського Союзу – лабораторією Інституту навколишнього середовища (Словаччина);
  • українськими провідними лабораторіями моніторингу вод Західного та Східного регіонів.

«Завдяки співпраці Міністерства та проєкту EUWI+ у басейні Дніпра вперше проведено скринінг забруднюючих речовин, результати якого покажуть реальний хімічний стан вод басейну Дніпра. У подальшому ці дослідження стануть основою для проведення діагностичного моніторингу у басейні Дніпра та формування переліку басейнових специфічних забруднювачів», - повідомив Роман Абрамовський.

На думку очільника Міністерства, такі дослідження мають бути проведені в усіх основних річкових басейнах країни. Це стане підґрунтям подальшої сучасної діагностики водойм України та на основі реальної картини дозволить розробити дієві програми діагностичного моніторингу відповідно до Водної рамкової Директиви ЄС.

Нагадаємо, що за підтримки Координатора проектів ОБСЄ та Глобального екологічного фонду скринінг вже проведено у басейнах Сіверського Дінця та Дністра.

На підставі результатів досліджень було сформовано та включено до програм діагностичного моніторингу:

для басейну Дністра – перелік із 18 басейнових специфічних показників (10 синтетичних речовин та 8 важких металів);

для басейну Сіверського Дінця – перелік із 17 басейнових специфічних показників (9 синтетичних речовин, 7 важких металів та 1 показник сольового складу).

За темами