#Пакетнепотрібен: світовий досвід відмови від пластику та коли чекати на відповідь від України

1 Грудня 2020, 21:05
Новини

Про шкоду одноразового пластику для довкілля та здоров’я людей сьогодні знає кожен. Ця проблема вже набула світового масштабу та все більше країн говорять пластику - НІ!

Першим зробив рішучі кроки Бангладеш. Ще у 2002 році тут відмовились від тонких пластикових пакетів.

У Європейському союзі Італія у 2011 році встановила заборону на пластикові пакети. А у 2015 році Євросоюз прийняв Директиву «Про скорочення споживання легких пластикових пакетів». З початку 2020 року заборонено продаж пластикових тарілок, стаканчиків і ватних паличок у Франції. З 2021 всі країни ЄС відмовляються від таких одноразових виробів.

У Туреччині лише за перший рік заборони пластикових пакетів, їх використання зменшилось на 75%. Це дозволило заощадити 150 тисяч тонн пластику. З початку 2019 року турецькі магазини не надають покупцям безкоштовні пластикові пакети, окрім таких, що використовуються як первинна упаковка та мають товщину від 15 до 50 мкм.

З 2019 року на Ямайці окрім пластикових пакетів заборонили також посуд із вспіненого полістиролу (styrofoam) та соломинки для напоїв.

Крім того, в багатьох країнах встановлена часткова заборона або оподаткування обігу пластикових пакетів, що також дає свої результати.

В Ірландії після введення податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90%.

А в Данії виробників почали обкладати податком ще у 1994 році.

У Кенії за використання пакету можна потрапити за грати до 4 років або сплатити штраф у розмірі 40 тисяч доларів.

Також в багатьох країнах за власної ініціативи мережі супермаркетів вдаються до мінімізації використання пластикових пакетів.

Коли ж чекати кроків від України?

Наразі у Верховній Раді України триває робота над законопроєктом «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Документ готується до повторного другого читання. Тож очікуємо на прийняття якісного законодавчого регулювання, що стане першим кроком до впровадження на практиці сучасних підходів та мінімізації негативного впливу пластику на довкілля.

За темами