Заборона фосфатів або як зменшити їх вміст у воді?

18 Грудня 2020, 19:01
Новини Стале управління водними ресурсами

Вже не перший рік навколо теми заборони використання фосфатів у мийних засобах тривають дискусії. І у той час, коли світові країни законодавчо обмежили або повністю заборонили використання фосфатів у мийних засобах ще у 80-90 роках минулого століття, в Україні продовжує діяти застарілий технічний регламент. Український документ має певні розбіжності з Регламентом ЄС 648/2004 Європейського Парламенту та Ради «Про миючі засоби».

Тому Міндовкілля спільно з Мінекономіки мають на меті оновити український технічний регламент та синхронізувати його з Регламентом ЄС. Це дозволить розширити обмеження на інші, окрім пральних порошків, мийні засоби для побутового прання, наприклад, рідкі  або ж таблетовані.

Днями за рішенням Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Романа Абрамовського, проєкт технічного регламенту направлено на попередній розгляд та погодження із заінтересованими сторонами.

Чому це так важливо?

Оновлення норм щодо застосування фосфатів у мийних засобах суттєво вплине на поліпшення екологічного стану водойм нашої країни. Це, насамперед, стосується зниження концентрації фосфатів, фосфонатів та інших сполук фосфору у воді.

«Ми очікуємо на  суттєвий природоохоронний ефект цього рішення, зменшення «цвітіння» великих річок, які є головними джерелами питного водопостачання та поліпшення екологічного стану водойм України», - повідомив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Михайло Хорєв.

Ще одним позитивом від зниження вмісту фосфатів та інших сполук фосфору у міських централізованих системах водовідведення – це можливість для водоканалів краще справлятися з очищенням стічних вод та за  рахунок зниження витрат на доочистку і ремонт каналізаційних колекторів залучати кошти на модернізацію очисних споруд.

Але поки що маємо невтішну статистику щодо скидів у поверхневі водні об’єкти фосфатів зі стічними водами. Наприклад, аналіз даних державного обліку водокористування за 2019 рік свідчить, що торік до водних об’єктів України  скинуто майже 6 тисяч тонн фосфатів. Найбільшим забруднювачем водойм є житлово-комунальне господарство – 5354 тонни.

Оновлений регламент має запровадити обмеження вмісту фосфатів, фосфонатів та інших сполук фосфору в мийних засобах до 2023 року.

 

За темами