Перший скринінг у річковому басейні Дніпра: деталі

3 Березня 2021, 08:57
Новини Стале управління водними ресурсами

Річковий басейн Дніпра є найбільшим в Україні. Це каскад з 6 водосховищ, великих, середніх та малих річок, озер і різноманітних лиманів. Щороку з цього басейну для різних потреб суспільства забирається близько 7,4 млрд. м3 води. Для порівняння, з басейну Сіверського Дінця - 1,45, Дністра - 0,5 млрд. м3.

Аби дізнатися якої якості вода, що споживає більшість українців, у жовтні 2020 року взяли проби з Дніпра та його приток – 27 проб води та 5 проб риби. Вперше у басейні Дніпра відбулися такі масштабні дослідження на понад 67 тис. речовин.

Дослідження виявило 161забруднювач. Найбільше:

95 -  у зоні скиду Київводоканалу (Бортницька станція аерації);

87 - у річці Рось (вплив стічних вод ТОВ "Білоцерківвода");

66 - у річці Рось (Корсунь-Шевченківський);

56 - у річці Білоус (Чернігів).

Які ж специфічні забруднювачі басейну Дніпра?

У результаті дослідження визначено 21 речовину-забруднювач. З них:

19 синтетичних речовин: сільськогосподарські отрутохімікати, фармацевтичні препарати та речовину, що використовується у парфумерії – синтетичний мускус.

2 важких метали: цинк та мідь.

ВАЖКІ МЕТАЛИ. Дослідження показало суттєві перевищення дозволених концентрацій цинку та міді. У цілому проби перевіряли на наявність восьми металів: кадмій, свинець, ртуть, нікель, миш’як, хром, мідь та цинк.

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ ОТРУТОХІМІКАТИ. У воді Дніпра та його приток знайдено високі концентрації пестицидів, що несе серйозну екологічну загрозу для річкового басейну Дніпра. Суттєві перевищення гербіциду атразин  - забороненого в ЄС з 2004 року, тербутилазіну, нікосульфрону, інсектициду фіпроніл, фунгіциду карбендазім. Це свідчить про порушення технологій їх зберігання та використання.

ФАРМАЦЕВТИЧНІ ПРЕПАРАТИ. Дослідження показали наявність у воді залишків антидепресантів, противірусних, протигрибкових та протизапальних засобів. Вирішити проблему можна, модернізувавши очисні споруди, які не очищають стічні води від цих речовин.

Що виявили у пробах риб?

Для дослідження взяли 5 проб у різних локаціях. Їхперевірили на вміст металів: кадмію, свинця, ртуті та нікелю, які є пріоритетними речовинами Водної Рамкової Директиви ЄС. Так, у пробі поблизу Деснянського питного водозабору виявили перевищення ртуті. Вражає, що у всіх пробах у високих концентраціях виявлені антипірени (БДЕ) – речовини, що затруднюють займання матеріалів.

Як досягти доброго екологічного стану вод у басейну Дніпра?

  • Міндовкілля передало результати скринінгу до Держекоінспекції та Асоціації водоканалів України для подальших досліджень та встановлення потенційних забруднювачів.
  • Дослідження триватимуть протягом двох років у лабораторії моніторингу вод Північного регіону у Вишгороді. Ці результати стануть основою для розробки заходів з екологічного оздоровлення дніпровського басейну та увійдуть до Плану управління річковим басейном Дніпра.

Нагадаємо, що 25 лютого Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський презентував нові дані про якість вод у басейні Дніпра.

Звіт "Скринінговий моніторинг річкового басейну Дніпра"

 

 

За темами