Чому важливий законопроєкт «Про хімічну безпеку» та які проблеми він вирішить

4 Березня 2021, 18:39
Новини Біобезпека

В Україні працює майже 5,7 тис. хімічних підприємств. Серед яких 600 – об’єкти, де зберігається або використовується 200 тис. тонн небезпечних хімічних речовин. Сьогодні ризики від такої діяльності недооцінені, а причина у недосконалості чинного законодавства. Прогалини та фрагментарне регулювання, а ще відсутність вільного доступу громадськості і науковців до інформації про небезпечні властивості хімічних речовин, створюють загрози для здоров’я людей та природних екосистем.

«На сьогодні в Україні відсутнє комплексне правове регулювання питань хімічної безпеки. Навіть ртуть де-юре не визнана небезпечною хімічною речовиною. Тож в разі неналежного поводження з нею або незаконного використання, притягти до відповідальності суб’єкта господарювання на практиці складно», - розповів заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Руслан Стрілець під час публічного обговорення законопроєкту «Про хімічну безпеку». За його словами, споживання хімічної продукції в Україні сягає 10–12 млрд доларів щороку, не враховуючи речовини, які імпортуються і також використовуються у побуті.

Водночас, розвиток технологій супроводжується розробкою, синтезом та використанням у промисловості нових хімічних сполук, небезпека яких невизначена. У складі різноманітної продукції вони потрапляють у різні сфери життєдіяльності та побуту людини.

Тож Україні важливо створити фундаментальні засади для управління хімічною безпекою. Міндовкілля спільно з ОБСЄ підготували проєкт рамкового закону «Про хімічну безпеку». Розроблення такого документу було включено у Програму діяльності Кабінету Міністрів України та План пріоритетних дій Уряду на 2020 рік.

Законопроєкт передбачає:

створення системи управління хімічними речовинами (від їх ідентифікації, державної реєстрації до імплементації європейських технічних регламентів CLP та REACH);

- посилення контролю за небезпечними хімічними речовинами (класифікація небезпеки та маркування хімічної продукції, впровадження дозволів на використання отруйних хімічних речовин, обмеження виробництва та використання речовин, які становлять неприйнятні ризики для здоров’я людини);

створення системи хімічної безпеки (моніторинг загроз, планування заходів у сфері управління хімічною безпекою на рівні держави, регіонів та конкретних підприємств, встановлення запобіжників для можливих терористичних актів з використанням хімічних речовин).

З прийняттям законопроєкту громадяни отримають вільний доступ до інформації про хімічний склад продукції, яка випускається на ринок. А бізнес – чіткі правила роботи, гармонізовані з міжнародними та європейськими стандартами. Це також спростить доступ до зовнішніх ринків.

Презентація "Проєкт Закону України "Про хімічну безпеку"

За темами