У Дністрі виявили 108 забруднювачів

18 Березня 2021, 17:13
Новини Стале управління водними ресурсами

Річковий басейн Дністра охоплює сім областей України. На Прикарпатті, це типова гірська річка, а на Поділлі та Одещині – повноводна рівнинна ріка. 

Це четвертий річковий басейн в Україні, після Дніпра, Сіверського Дінця і Дунаю, за кількістю спожитих водних ресурсів. Щороку з нього люди та сектори економіки використовують  0,5 млрд. м3 води. 

Тут першими почали досліджувати водойми за європейськими стандартами та провели скринінг забруднювачів. Тоді для дослідження відібрали 13 зразків води, 3 - риби та 13 - донних осадів. 

У зразках знайшли 108 забруднювачів. Для подальшого спостереження визначили 18. Це пестициди, метали та фармацевтичні препарати.

У 2020 році нова Івано-Франківська лабораторія досліджувала воду на 8 металів ‒ кадмій, свинець, нікель, ртуть, цинк, мідь, миш’як, хром та 2 пестициди ‒ ацетохлор, метолахлор. 

Що ж показали дослідження?

Пестициди:

  • ацетохлор виявлено у 8 пунктах моніторингу. Найвищі значення у річках Сівка та Білоч;

  • метолахлор - у 11 пунктах. Найвищі показники у річках Білоч та Дністер.

Важкі метали:

  • ртуть виявлена у 22  водоймах, перевищення ‒ у 5;

  • кадмій перевищено у 11 пунктах. Найбільше у річках Стрипа та Серет;

  • мідь, хром, цинк та арсен знайдено у безпечних концентраціях. Хоча мідь, хром та цинк виявлено у всіх 54 пунктах моніторингу. Перевищення міді – у 31 водоймі, цинку – у 35, хрому – 32;

  • нікель, свинець та миш’як перевищень не виявлено.

У 2021 році лабораторія продовжить дослідження. До переліку додалися 5 фармацевтичних препаратів – триклозан, флуконазол, карбарил, тербутилазин і карбамазепін.

 

Деталі скринінгу в басейні річки Дністер

За темами