30-річчя підписання Мадридського протоколу та створення нових природоохоронних районів в Антарктиці

5 Жовтня 2021, 09:56
Новини Міжнародна діяльність Стале управління водними ресурсами Зміна клімату та озоновий шар Природно-заповідний фонд

Про це йшлося на засіданні міністрів з нагоди відзначення 30-річчя підписання Протоколу про охорону навколишнього середовища до Договору про Антарктику, відомого як Мадридський протокол.

Україну на віртуальній зустрічі високого рівня представила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук. 

Учасники обговорили:

- досягнення з охорони навколишнього середовища Антарктики за останні 30 років;

- виклики, з якими сьогодні стикається Антарктида - кліматичні зміни, забруднення, промисловий вилов, закислення океану та заселення інвазійними видами;

- заходи щодо збереження та створення нових морських охоронних територій.

“Світові уряди мають об'єднатися, аби посилити захист таких вразливих екосистем як Антарктида. Адже ці 10 % поверхні Землі мають значний вплив на всі природні явища та процеси на Планеті. Досліджуючи та захищаючи Південну полярну область Землі, ми робимо значний внесок у наукове вивчення і розуміння зміни клімату та збереження унікальної частини Планети. - зауважилаІрина Ставчук. -Український морський компонент в акваторії станції “Академік Вернадський” може стати додатковою моніторинговою ділянкою для оцінки впливу зміни клімату на екосистеми Антарктиди”.

За словами Ірини Ставчук,Україна підтримує Мадридський протокол та продовжуватиме тісну співпрацю з країнами-партнерами задля підтримки миру, науки та захисту цього унікального регіону Землі.

На завершення зустрічі учасники Мадридського протоколу поновили свої зобов’язання щодо охорони та збереження Антарктиди та готовність працювати разом для досягнення цих цілей.

Нагадаємо, що Протокол про охорону навколишнього середовища до Договору про Антарктику - Мадридський протокол, підписаний 4 жовтня 1991 року в Мадриді. Цей документ став значним кроком уперед для захисту навколишнього середовища Антарктики та пов'язаних з нею екосистем. 

Основні принципи Мадридського протоколу:

  • визначення Антарктики як природного заповідника, призначеного для миру і науки;

  • запровадження заборони на розробку родовищ і промисловий видобуток корисних копалин в районі дії Договору про Антарктику за винятком наукових досліджень;

  • охорона навколишнього середовища є основною вимогою, що враховується при плануванні і здійсненні всіх видів діяльності в Антарктиці;

  • плануванню і здійсненню всіх видів діяльності в Антарктиці повинна передувати оцінка впливу такої діяльності на навколишнє середовище Антарктики;

  • до початку будь-якої діяльності мають бути складені плани дій з реагування у надзвичайних ситуаціях.

За темами