Україна презентувала подальші кроки своєї кліматичної політики міжнародним партнерам

12 Жовтня 2021, 09:47
Новини Міжнародна діяльність Зміна клімату та озоновий шар

Кліматична політика займає важливе місце в порядку денному Міндовкілля і Уряду України. Після затвердження оновленого Національно визначеного внеску (НВВ2) у липні цього року, Уряд вже розпочав активну роботу над розробкою операційного Плану дій з реалізації оновленого НВВ. Також ще одним нашим пріоритетом є розробка пропозицій по ключових політиках засобів з реалізації кліматичних цілей, серед яких формування фінансової стратегії реалізації оновленого НВВ, створення Українського кліматичного фонду та реформа екологічних фінансів.

Про це заявила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук під час робочої зустрічі з міжнародними партнерами. Вона презентувала міжнародним донорам і партнерам подальші кроки, які впроваджуватиме Україна задля досягнення своїх кліматичних цілей.

За її словами, реалізація НВВ торкається усіх галузей економіки: 

 • енергетики; 

 • будівництва; 

 • транспорту; 

 • промисловості; 

 • сільського господарства; 

 • постачання енергоресурсів; 

 • землекористування; 

 • змін в землекористуванні; 

 • лісового господарства; 

 • сектору відходів. 

Перелік ключових трансформацій вже погоджений із відповідними міністерствами і тепер перед ними стоїть завдання розробити необхідні документи, які стануть основою Плану дій з реалізації НВВ по кожному з секторів і в крос-секторальних завданнях. 

Ефективна архітектура кліматичного врядування України ґрунтуватиметься на трьох чинниках:

 • Дорожня карта, яка охопить ключові необхідні трансформації і заходи на урядовому рівні та стане планом дій для Уряду і міністерств щодо впровадження НВВ2; 

 • Фінансова стратегія; 

 • Рамковий закон, який регулюватиме координацію та моніторинг реалізації оновленого Національно визначеного внеску України на загальнонаціональному рівні. Наразі цей законопроєкт розробляється і в найближчі тижні буде представлений для обговорення експертам та стейкхолдерам. 

«Другий пріоритет Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів – це Система моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів для операторів установок. Цього року компанії почали реєструватися в системі і подавати звіти з моніторингу. Перші верифіковані звіти будуть представлені до кінця цього року, а повноцінну інформацію ми отримаємо в 2022-2023 роках. Цифрова система реєстру наразі знаходиться в стадії розробки. Що стосується Схеми торгівлі викидами парникових газів, наразі ми, за підтримки Світового банку та GIZ, працюємо над її моделюванням. На жаль, це не швидкий процес, тому очікуємо, що система запрацює не раніше 2025-2027 років», - розповіла Ірина Ставчук.

Також заступниця Міністра відмітила, що Стратегія екологічної безпеки та адаптації України до зміни клімату до 2030 року, розроблена за підтримки проєкту EU4Climate, буде затверджена Кабінетом Міністрів у найближчі тижні. На фінальному етапі розробки знаходиться і звіт щодо наукових досліджень прогнозів клімату для України на 2030, 2050 і 2100 роки, а також оцінка біофізичних і економічних наслідків зміни клімату для сільськогосподарського сектора і лісового господарства. Документ підготовлений за фінансової підтримки Світового банку і вже наприкінці жовтня цього року буде презентований партнерам. Він стане базою для секторального аналізу впливу кліматичних змін для розробки більш ефективного плану адаптації. Крім того, за фінансової підтримки Європейського Союзу, найближчим часом почнеться розробка регіональних стратегій і планів дій з адаптації до зміни клімату для 3-х областей України. 

Що стосується фінансування впровадження оновленого НВВ в Україні, наразі відбувається багато обговорень з партнерами, стейкхолдерами, представниками бізнес-асоціацій і міністерств. Вже створена Координаційна платформа з фінансів з ЄС у рамках діалогу Green Deal та почалась робота над розробкою загальної фінансової стратегії для реалізації НВВ2 із подальшим планом дій по усуненню недоліків і заходів за підтримки Проекту ПРООН «EU4Climate». Також почалась робота над аналізом інструментів ціноутворення на викиди вуглецю і їх впливу на економіку та багато іншого.

Під час зустрічі заступниця Міністра презентувала концепцію Українського кліматичного фонду. 

«Ми вже почали роботу над створення Українського Кліматичного Фонду з метою реінвестування екологічних податків та податку на СО2, які зараз направляються в загальний фонд державного бюджету, в проєкти декарбонізації в ключові сектори економіки. Наразі тривають перемовини з делегацією Європейського Союзу в Україні та Світовим банком щодо загальної фінансової стратегії та потенційних програм Фонду. Також ми розпочали аналітичну роботу з програмою «EU4Environment» з реформи екологічного оподаткування та аналізуємо досвід Національного фонду охорони навколишнього середовища та водного господарства Польщі. І ми дуже зацікавлені у співпраці з міжнародними партнерами над розвитком цього проєкту», - підсумувала Ірина Ставчук. 

Зустріч з міжнародними партнерами організована Організацією Об’єднаних Націй, яка у рамках Проєкту ЄС/ПРООН «EU4Climate Project» надає допомогу Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів у розробці Дорожньої карти та фінансової стратегії НВВ2 разом із Інвестиційним планом. Захід проведений для поліпшення координації між Урядом України і ключовими міжнародними партнерами з розвитку питань зеленого фінансування для впровадження оновленого національно визначеного внеску України. 

 

За темами