«Бельгіку» перейменовано на «Бориса Александрова»: дослідницьке судно, передане Бельгією, офіційно отримало українську назву

29 Жовтня 2021, 18:47
Новини Міжнародна діяльність Стале управління водними ресурсами

Королівство Бельгія, Європейський Союз та Програма розвитку ООН об’єднали зусилля на підтримку України, передавши океанографічне науково-дослідне судно «Бельгіка», яке нещодавно прибуло до Одеси.

Сьогодні Президент України Володимир Зеленський на церемонії в Одесі повідомив нову назву судна, яке отримала Україна для проведення наукових досліджень у Чорному морі. Тепер це «Борис Александров» - судно отримало нову назву на честь відомого українського морського біолога та директора Інституту морської біології. Після офіційної церемонії перейменування відбувся круглий стіл «Майбутнє морського моніторингу в Україні та блакитна економіка», організований за фінансової підтримки ЄС та ПРООН. На ньому обговорювалися питання забруднення моря та яким чином найкраще використовувати це судно.

Трансфер судна забезпечений проєктом ЄС-ПРООН «Європейський Союз заради екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS). У подальшому заплановані спільні українсько-бельгійські дослідження Чорного моря та північно-східної Атлантики.

Голова Представництва ЄС в Україні посол Матті Маасікас зазначив, що Європейський Союз радіє можливості надати допомогу Україні у проведенні моніторингу екологічного стану Чорного моря.

«Як Україна, так і дві держави-члени ЄС – Болгарія та Румунія – знаходяться біля Чорного моря, –зазначив пан Маасікас. – Море нас поєднує, і в наших спільних інтересах – забезпечити професійний моніторинг його екологічних умов. ЄС радий допомогти Україні в її зусиллях у цьому напрямку».

Колишня «Бельгіка» була флагманом бельгійської науки і використовувалася для екологічного моніторингу в регіоні північно-східної Атлантики. Потім було побудоване нове дослідницьке судно із аналогічною назвою. Тоді Уряд Бельгії вирішив передати попереднє повністю функціональне судно Українському науковому центру екології моря задля посилення екологічного моніторингу Чорного моря, оскільки Україна на той момент не мала відповідного судна.

Нині країни Чорноморського басейну проводять спільні заходи задля збереження його екологічної цілісності шляхом покращення моніторингу та застосування природоохоронних нормативних документів. Їм також надають підтримку різні країни, які знаходяться далеко від Чорного моря, включаючи Бельгію, яка 13 вересня передала «Бельгіку» Україні заради посилення її можливостей проводити моніторинг. Судно прибуло до своєї нової домівки в одеському порту 21 жовтня.

Заступниця Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані зазначила, що ПРООН повністю підтримує таке стратегічне регіональне партнерство з ЄС задля посилення моніторингу Чорного моря в рамках проєкту EU4EMBLAS. «В межах цього проєкту ми надамо обладнання для судна, а також організуємо для науковців відповідне навчання, щоб вони могли впевнено використовувати найсучасніші передові технології для визначення екологічних загроз та пошуку можливих рішень», – зауважила вона.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський сказав, що за кілька днів, 31 жовтня, причорноморські країни відзначатимуть День Чорного моря і це судно є дуже цінним подарунком Україні до цієї дати.

«До того ж, символічно, що легендарне бельгійське судно, яке Україна отримала у вересні від Королівства Бельгія, тепер носитиме ім'я Бориса Александрова – унікальної людини, українського вченого та дослідника, який усе своє життя присвятив вивченню морського середовища, – сказав панАбрамовський. – Незабаром «Борис Александров» вийде у свій перший науковий рейс для проведення досліджень у Чорному, а згодом і в Азовському морі».

Посол Королівства Бельгія Алекс Ленартс розповів, що був у захваті, що його пропозицію передати «Бельгіку» Україні підтримала федеральна влада Бельгії, і що судно успішно прибуло в Україну саме в рік тридцятої річниці її незалежності. «Лабораторії на борту «Бельгіки» забезпечували величезну допомогу в морських наукових дослідженнях Бельгії, – сказав пан Ленартс. –  Радію, що відтепер вони стануть у пригоді українським дослідникам для екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів».

Очікується, що судно розпочне проводити моніторинг у Чорному морі до кінця цього року.

За темами