Всесвітній день охорони праці та День охорони праці в Україні

3 Травня 2022, 20:15
Статті Охорона праці, пожежна та промислова безпека, цивільний захист

28 квітня 2022 року відбувся Всеукраїнський галузевий семінар, присвячений проведенню заходів з нагоди Всесвітнього дня охорони праці та Дня охорони праці в Україні за участі представників іноземних організацій та установ.

Захід було організовано на базі Галузевого навчального центру з питань охорони праці Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління та проведено в онлайн режимі.

Учасниками семінару стали  керівники, спеціалісти та фахівці з питань охорони праці підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління Міндовкілля.

Спікерами галузевого зібрання були:

ректор Державної  екологічної академії  післядипломної освіти та управління – Олександр Бондар, доктор наук,

директор Галузевого навчального  центру з питань  охорони праці – Ігор Салій, кандидат технічних наук,

а також представники:

міжнародної компанії «ARL» (Республіка Польща, напрям діяльності – моніторинг повітря) – Ігор Кошель,

Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України – Наталія Кузьменко, завідувач сектору з охорони праці, 

Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України Державної служби України з надзвичайних ситуацій України  – Тетяна Магльована, доктор наук;

 Національного медичного університету ім. Богомольца – Євген Тарасенко, керівник з експертизи тимчасової непрацездатності, лікар-невролог вищої категорії.

У 2022 році Міжнародна організація праці визначила тему Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі – «Формуємо разом позитивну культуру безпеки та здоров’я». Проте війна в Україні розставила свої акценти в охороні праці, в яких слово «безпека» набуло нових значень.

В умовах війни тисячі підприємств, продовжують працювати, хоча безпекові ризики значно зросли через бойові дії агресора та їх наслідки, які не можуть бути усунуті силами підприємств.  Про це говорили усі доповідачі.

Зокрема, Олександр Бондар надав узагальнену характеристику щодо різкого погіршання екологічної ситуації на території України, виникнення надзвичайних екологічних загроз для життя і здоров’я не лише працівників підприємств але й для усього населення. Особливо загострив увагу на питаннях доступу людей до питної води та її безпечності, забруднення повітря матеріалами горіння, руйнівними наслідками вибухів для стану екосистеми в цілому.  

Ігор Кошель привітав учасників заходу, висловив підтримку Польщі українському народу та поінформував щодо діяльності компанії «ARL» задля  надання гуманітарної допомоги українським партнерам природоохоронної галузі. Наголосив на ефективності та продуктивності співпраці у довоєнний час з Міндовкілля України, Державної  екологічної академії  післядипломної освіти та управління та зокрема, з Галузевим навчальним  центром з питань  охорони праці.  Розповів про деякі аспекти реалізації діючих проектів щодо моніторингу повітря та пропозицій щодо подальшої співпраці, у тому числі з питань охорони праці.

Ігор Салій у своїй  доповіді розповів про заходи безпеки щодо запобігання  ризиків  життєдіяльності в умовах мінної небезпеки, а у відео презентації показав різновид мінних засобів, принципи їх спрацювання. Застеріг учасників семінару щодо неочікуваних небезпек на територіях, звільнених від окупантів та рекомендував внести відповідні тимчасові доповнення до інструктажів з охорони праці. Поділився власним досвідом співпраці з підрозділами територіальної оборони міста Києва.  Нагадав про основний меседж звернення Президента України до народу України про збереження життя кожного українця.

Наталія Кузьменко говорячи про аналіз стану охорони праці за попередній та поточний рік зауважила, що випадки травмування у 2021 році настали через травмування внаслідок протиправних дій інших осіб або низьку нервово-психічну стійкість і в основі мали психофізіологічний характер. Нині, в умовах воєнного стану та надвисокого психо-емоційного напруження усіх членів українського суспільства, для організації діяльності підприємств необхідно ураховувати вимоги законодавчих і нормативно-правових актів та відповідних змін до них, які ураховують питання воєнного стану і впливають на питання охорони праці. Окремо зауважила, що Президент, Кабінет Міністрів України та Верховна Рада України з початку воєнних дій на території України вживають необхідних заходів у різних сферах державного управління, з підтримки економіки країни та інших сферах нашого життя і першочергово щодо соціального захисту населення.

Тетяна Магльована наглядно та у доступній формі роз’яснила про складність убезпечення працівників і населення у надзвичайних ситуації, що виникають на територіях звільнених від російських окупантів. Детально інформувала про напрямки підвищення рівня екологічної безпеки життєдіяльності в умовах критичних ситуацій, про системи забезпечення радіоекологічної безпеки прилеглих до Чорнобильської зони відчуження територій, зменшення дозових навантажень, а також заходів для упередження пожеж і пожежогасіння, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру.

Євген Тарасенко у своїй лекції «Психологічні аспекти в воєнний час», як лікар-невролог вищої категорії відобразив види емоційних станів людини та їх ознаки і наслідки для здоров’я і соціальної орієнтації учасників бойових дій та осіб,  що перебувають на території ведення воєнних дій. А також провів практичний майстер-клас та навчив учасників дієвим методам з надання психо-фізіологічної самодопомоги і допомоги ближнім у разі шоку, панічної атаки, нападу страху та стану емоційного перенавантаження.

Усі учасники визнали тематику семінару, доповіді та лекції актуальними для організації в умовах воєнного стану безпечної роботи на підприємствах, установах та організаціях, що належать до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та висловили подяку організаторам заходу.

За темами