Ядерна безпека: МАГАТЕ запустило роботу постійної комісії на Чорнобильській АЕС

18 Січня 2023, 21:20
Новини ЧАЕС та зона відчуження

18 січня делегація Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на чолі з директором Рафаелем Гроссі відвідали Чорнобильську АЕС.

Участь у заході також взяли заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Євген Крамаренко, в.о. голови - головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков, в.о. гендиректора ДСП “Чорнобильська АЕС” Валерій Сейда та інші. 

Під час прес-конференції українська сторона та представники МАГАТЕ обговорили питання відновлення повноцінного функціонування підприємств зони відчуження після російської окупації та їх фінансування для створення відповідних умов для виконання функціональних обов’язків працівників.

Також було представлено План відновлення діяльності та розвитку зони відчуження, який складається із 10 напрямків з 40 проєктами, що важливі для забезпечення як ядерної безпеки, так і безпеки та ефективності організації роботи підприємств.  

“Питання ядерної безпеки для України є надзвичайно актуальним в умовах військової агресії рф. Чорнобильська зона зазнала дві великі трагедії - у 1986 році внаслідок вибуху на АЕС та минулого року, коли її захопили російські терористи. Дії агресора могли призвести до неконтрольованих наслідків. Після деокупації ЧАЕС ми побачили шкоду внаслідок перебування там окупантів - було знищено та розкрадено техніку, протипожежне обладнання. Все це потребує відновлення. Я дуже вдячний місії МАГАТЕ, яка приїхала, аби допомогти нам забезпечити ядерну безпеку України. Спільно ми шукатимемо шляхи для цього, адже ядерна безпека України - це ядерна безпека Європи”, - зазначив Олександр Краснолуцький. 

 

 

Рафаель Гроссі відзначив, що на всі меседжі, озвучені українською стороною, МАГАТЕ обов'язково відреагує. За його словами, Україна може й надалі розраховувати на підтримку. 

“Як вже було зазначено, наслідки окупації доволі складні. У квітні ми розробили план підтримки, зокрема для відновлення функціонування обладнання, яке є важливим для забезпечення роботи АЕС. Сьогодні ми можемо сказати, що постокупаційний період успішно подоланий. Але є багато викликів, які ще маємо подолати. Ми разом будемо працювати над цим. Наразі МАГАТЕ знаходиться в постійному контакті з міжнародними донорами та Європейським банком щодо надання Україні фінансової підтримки. Розраховуємо на позитивні результати такої співпраці”, - підкреслив він.

Він додав, що спостерігачі МАГАТЕ залишаться на Чорнобильській АЕС, щоб надавати життєво важливу допомогу у забезпеченні ядерної безпеки.

Також над Чорнобильською АЕС підняли прапор МАГАТЕ, який є символом підтримки України та черговим доказом того, що з нами увесь цивілізований світ. 

 

За темами