16 вересня – Міжнародний день захисту озонового шару

16/09/2022 : 10:19

Сьогодні одній з найважливіших та найуспішніших міжнародних угод – Монреальському протоколу – 35 років. Також цей день відомий як Міжнародний день захисту озонового шару.

Ще зі шкільних підручників відомо, що озоновий шар має важливу роль для збереження життя на Землі. Адже захищає рослини і тварин від жорсткого ультрафіолетового випромінювання Сонця.

Необдумана діяльність людства, виробництво і використання озоноруйнівних речовин у різних видах промисловості призвела до виснаження озонового шару. Через це у атмосфері утворюються озонові діри та збільшується ультрафіолетове випромінювання на поверхні Землі. 

У 1985 році на Південній півкулі, над Антарктидою вперше зафіксували найбільшу озонову діру діаметром понад 1000 км. 

Усе це стає причиною скорочення морського біорізноманіття, забруднення повітря та  збільшення випадків ракових захворювань шкіри у людей.

Щоб цьому запобігти та відновити озоновий шар світова спільнота у 1987 році заснувала Монреальський протокол. Через 30 років після підписання протоколу, вчені NASA засвідчили, що озоносфера над Антарктикою відновлюється – з 2005 року виснаження озону зменшилося на 20 %.

Прогнозується, що до 2030 року озоновий шар в Північній півкулі повністю відновиться та досягне рівня 1980 року, до 2050 року – в Південній, до 2060 року – у полярних регіонах.

Маємо поради для кожного, які допоможуть запобігти подальшому руйнуванню озонового шару: 

  • перед придбанням кондиціонеру, спліт-системи чи іншої охолоджувально-нагрівальної техніки, поцікавтеся, який вплив на клімат може мати це обладнання. Перевірте,  яка речовина або суміш речовин використовується там в якості холодоагента і чи має він озоноруйнівні властивості. Приміром, обладнання з маркуванням ОРП майже все заборонене для продажу в Україні;
  • вчасно ремонтуйте та обслуговуйте холодильне обладнання – через його несправність у довкілля потрапляють шкідливі речовини;
  • перевіряйте склад освіжувачів повітря, лаків, фарб, спінювачів та розчинників. Якщо у їх складі ОРР та ГФВ – вони шкідливі для довкілля.

Пам’ятаймо, що лише від наших дій залежить чи матимуть майбутні покоління шанс жити на нашій унікальній зеленій Планеті.