35% біорізноманіття Європи перебуває під загрозою знищення через дії росії

19/04/2023 : 17:31

На цьому наголосив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Євгеній Федоренко під час засідання Комітету з економічних питань, науки, технології та навколишнього середовища ПА ОБСЄ. Темою зустрічі стали питання подолання безпекових ризиків від деградації навколишнього середовища, що може негативно вплинути на біорізноманіття.

“Україна хотіла б сьогодні разом з цивілізованим світом обговорювати додаткові шляхи захисту деяких видів флори та фауни. Однак цифри війни, змушують нас думати про те, як зберегти наше біорізноманіття. Війна, розв’язана Росією, є загрозою для 35% біорізноманіття Європи, яке знаходиться в Україні на менш ніж 6% території континенту”, – зазначив заступник Міністра. 

За його словами, від 24 лютого 2022 року вже зафіксовано 2364 випадки завдання шкоди українському довкіллю внаслідок військової агресії рф. Збитки оцінюються в 52,4 млрд доларів США.

Наразі через широкомасштабне вторгнення рф в Україну під загрозою знищення перебуває близько 600 видів тварин та 750 видів рослин та грибів. 

Це зокрема, понад 120 водно-болотних видів птахів, які є оберігаються згідно з Угодою про збереження афро-євразійських водно-болотних птахів (AEWA).

Наслідки дій рф можуть спостерігати і жителі Болгарії та Туреччини, де фіксується масова загибель дельфінів. Лише в українській частині Чорного моря зафіксовано 150 смертей дельфінів. Відомо про 3 види сімейства дельфінів, які зараз перебувають на межі вимирання.

Ще один кричущий факт, який свідчить про масштаби трагедії у сфері захисту довкілля – під загрозою опинилися всі 28 видів кажанів, зареєстрованих в Україні та занесених до Червоної книги. Це одна з груп тварин, які дуже болісно реагують на зміни довкілля.

“Своїми діями Росія порушує Статут ООН, нехтує резолюціями Генеральної Асамблеї, знищує види та середовища проживання рослин і тварин. У тому числі, захищені на міжнародному рівні. Європейський парламент визнав Росію державою, яка підтримує тероризм. І ми наполягаємо на тому, щоб участь Росії у прийнятті рішень на міжнародних майданчиках була обмежена”, – зазначив Євгеній Федоренко. 

Заступник Міністра також розповів, що попри війну Україна продовжує виконувати свої міжнародні зобов’язання, у тому числі у сфері захисту довкілля. Крім того, наразі триває робота над розділом  «Екологічна безпека» плану післявоєнного відновлення України. За 5 напрямками цього розділу планується реалізувати понад 50 проєктів. Серед ключових цілей: збільшення лісистості території України до 18%, збільшення площі природоохоронних територій до 30% загальної площі України, реалізація рекреаційного потенціалу природоохоронних територій, створення мережі переходів для дикої природи та 10 національних парків європейського зразка тощо.