Із 1 січня 2021 року набув чинності Закон України, що регулює відносини у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, та розпочався процес поступового наближення національного законодавства до законодавства ЄС. Це важливий крок для запуску системи торгівлі на викиди парникових газів та виконання Україною міжнародних зобов’язань.
Щоб механізм моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів запрацював, Уряд затвердив у вересні 2020 року:
- перелік видів діяльності, викиди парникових газів в результаті провадження яких підлягають моніторингу, звітності та верифікації;
- порядок здійснення моніторингу та звітності щодо викидів парникових газів;
- порядок верифікації звіту оператора про викиди парникових газів.
Щодо повноважень Міндовкілля, то у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів міністерство:
- здійснює державну реєстрацію установок у Єдиному реєстрі;
- приймає звіти операторів
Перші заяви від операторів щодо реєстрації установок надійшли до Міндовкілля 19 квітня 2021 року, а перша реєстрація установки – 29 квітня 2021 року. Наразі зареєстровано 473 установки у 145 операторів. Міністерство затверджує плани моніторингу. Перший план моніторингу у Міндовкіллі отримали 6 липня 2021 року. На сьогодні затверджені 111 таких планів.
У Міндовкіллі здійснюють вчасний та повний розгляд поданих документів та надають розгорнуті відповіді із вичерпним переліком зауважень, у разі їх наявності, аби підприємства могли швидко переподати документи на затвердження.
Створення та акредитація незалежних верифікаторів нормами законодавства, що регулює відносини у сфері МЗВ, закріплені за Національним агентством з акредитації України, що координується Мінекономіки.
За інформацією агентства:
- наразі в Україні акредитовано 3 організації, які мають право здійснювати верифікацію звітів операторів за всіма 10 видами діяльності;
- за період з початку 2021 року до агентства надійшло 8 заявок на акредитацію відповідно до вимог ДСТУ ISO 14065:2015.
11 лютого заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук обговорила питання реєстрації установок, затвердженням планів моніторингу та процес акредитації органів верифікації із заступником Міністра економіки Олександром Грібаном та в.о. директора Національного агентства з акредитації України Сергієм Попиком.
Очільник Національного агентства з акредитації України Сергій Попик повідомив, що Агентство опрацьовує усі заявки та організовує необхідні процедури для акредитації організацій у визначені законодавством строки.
«Запровадження нової системи в будь-якій сфері, це завжди складний процес, але Міндовкілля виконує усі покладені на нього завдання, і опрацьовує усі заявки у визначені законодавством терміни. Ринок організацій верифікаторів є відкритим і будь-яка організація, яка відповідає необхідним нормам, може бути акредитованою. Зі свого боку, Міндовкілля у межах повноважень готове приймати звіти операторів в установленому законодавством порядку», – прокоментувала Ірина Ставчук.