На цьому наголосив заступник Міністра з питань європейської інтеграції Євгеній Федоренко під час панельної дискусії на полях СОР28.
“Україна чітко розуміє – міжнародні води потребують міжнародних правил. Тому, навіть попри війну, ми продовжуємо зміцнювати транскордонне співробітництво для вирішення водних проблем”, – зазначив Євгеній Федоренко.
Серед успішних кейсів заступник Міністра відзначив:
- Комісія зі сталого використання і охорони річки Дністер. Вона створена в рамках Договору про співпрацю між Молдовою та Україною. Уряди обох країн вже схвалили стратегічну програму дій.
- Декларація щодо співробітництва та управління транскордонним басейном річки Прут, яка підписана у жовтні між Україною, Румунією та Молдовою. Адже наслідки зміни клімату, повені та посухи вже відчуваються в басейні та становлять загрозу для всіх трьох країн. Тож прагнемо запустити новий механізм «кооперації» – експертну групу, що опікуватиметься питаннями досягнення «доброго» екологічного стану вод басейну річки Прут. Така комісія має з’явитися у рамках Міжнародної комісії із захисту річки Дунай.
“Водночас наша країна переживає постійні атаки росії на водні об’єкти та інфраструктуру. Руйнування греблі Каховської ГЕС стало наймасштабнішим терактом з часів аварії на Чорнобильській АЕС. Без доступу до води залишилось більше 700 тисяч людей. Наслідки будуть відчутні ще багато років”, – розповів Євгеній Федоренко.
Відтак Україна створює нові міжнародні механізми для захисту води та інших складових довкілля від збройних конфліктів. Серед таких інструментів – Формула миру Президента Володимира Зеленського, одним із пунктів якої є протидія екоциду.
“Ми робимо те, що до нас не робив ніхто у світі, для того, щоб більше жодний агресор не мав бажання знущатися над довкіллям, посягати на чужі території та їх природні ресурси”, – наголосив заступник Міністра.