Внаслідок російської агресії перед Міндовкіллям постали нові виклики. Ми намагаємося вчасно інформувати громадян про екологічні загрози, надавати інструкції з персонального захисту від загроз, залучати населення до фіксації фактів екоциду.
«Абсолютну більшість українців турбують наслідки війни для довкілля. І мова не про естетику красивих краєвидів, яку знищують рашисти. Це вже питання безпеки та здоров’я. Питання спільного майбутнього», – наголосив Міністр Руслан Стрілець.
59 % українців вважають себе обізнаними щодо воєнних загроз для довкілля та здоров’я населення. При цьому, кожен другий з опитаних вважають, що Міндовкілля достатньо інформує про наслідки війни для української природи. Більшість респондентів споживають інформацію з новин та телебачення, на другому місці телеграм-канали і Фейсбук.
Такими є результати Всеукраїнського опитування «Думки і погляди населення України щодо екологічних наслідків війни», проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2022 року у рамках регулярного «Омнібусу» на замовлення проєкту APENA2, який фінансується ЄС.
Під час дослідження вивчалися думки і погляди жителів України у віці 18 років і старше з різних питань, пов’язаних з наслідками війни для навколишнього середовища. Усього у рамках опитування проведені 2000 інтерв’ю.
Ініціатори опитування прагнули дізнатися, наскільки українці обізнані з загрозами для довкілля через війну в Україні та визначити джерела споживання інформації.
«Ми стоїмо з Україною, ми підтримуємо українців у ці важкі часи. Опитування, яке сьогодні обговорюється, має важливе значення для розуміння обізнаності людей щодо екологічних загроз. Європейський Союз приділяє значну увагу комунікації та допомагає всіляко розвивати її в контексті охорони довкілля в Україні», – зауважила керівниця відділу програм зовнішньої допомоги «Економічне співробітництво, енергетика, інфраструктура та довкілля», Представництво ЄС в Україні Клое Алліо.
На думку українців, ключовими наслідками для довкілля від війни є:
- 56 % – радіаційне забруднення через обстріл атомних електростанцій;
- 39% – мінування сільськогосподарських земель та лісових насаджень;
- 36% – поширення небезпечних речовин через обстріли нафтобаз;
- 27 % – забруднення водойм.
«Для Міндовкілля важливо, щоб кожен українець швидко, у зручний спосіб отримував достовірні дані про стан довкілля та рекомендації, як убезпечити себе та своїх близьких від екологічних загроз. Під час війни такі потреби зростають. Дослідження показало, що попит на інформацію про стан довкілля є і він має бути задоволений міністерством», – зауважив перший заступник Міністра Руслан Гречаник під час круглого столу, присвяченого тематиці опитування, у Медіа Центрі Україна.
Для спілкування з населенням Міністерство застосовує різні канали комунікації. Нещодавно ми запустили застосунок ЕкоЗагроза, який інформує про якість повітря, води, радіаційний фон тощо. За потреби – знайти номери екстрених служб. Він також дозволяє українцям брати участь у фіксації фактів екоциду – надсилати відповідні фото і дані про злочини проти довкілля.
Івеліна Діловська, Директорка Проєкту APENA 2, акцентувала, що основна мета Проєкту – підтримка Міністерства в процесі захисту довкілля і управління природними ресурсами. З початком агресії російської федерації було завдано велику кількість шкоди, що безумовно відкоригувало завдання Проєкту. Це включає, зокрема й аспекти комунікації.
Вона також підкреслила важливість обговорення результатів соціологічного опитування, запевнила в подальшій активній підтримці Міністерства в питаннях оцінки наслідків збройної агресії для довкілля, імплементації законодавства ЄС тощо.