Наразі Європейський Союз став на шлях перегляду положень Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди. Відповідні пропозиції про внесення змін до Директиви ухвалив Європейський Парламент 12 березня.
Зокрема, у ЄС планують переглянути встановлені рівні викидів, а отже і висновки найкращих доступних технологій та методів управління. Також передбачено створення нового Інноваційного центру промислової трансформації та викидів (Innovation centre on industrial transformation and emissions (INCITE).
Саме про це йшлося під час семінару, присвяченого питанням еволюції Севільського процесу, який організувала Європейська Комісія спільно з Німецьким агентством з охорони навколишнього середовища.
У фокусі зустрічі:
– обмін досвідом та інформацією про впровадження найкращих доступних технологій та методів управління у країнах-членах Севільського процесу;
– статус, етапи та часові рамки перегляду Директиви 2010/75/ЄС;
– необхідність оновлення висновків НДТМ у цьому контексті;
– основні завдання та функції, які виконуватиме Інноваційний центр промислової трансформації та викидів.
Зокрема, зазначений центр має об’єднати лідерів індустрії, просуваючи нові технології для підвищення декарбонізації, очищення навколишнього середовища, ефективного використання ресурсів і розвитку економіки замкнутого циклу.
Новий Інноваційний центр допоможе промисловості знайти рішення для контролю забруднення та запровадити трансформаційні технології. Для випробування нових технологій буде передбачена можливість надавати тимчасові відступи від вимог Директиви 2010/75/ЄС.
Нагадаємо, основою зеленого курсу та зниження рівня промислового забруднення у Європі є Директива 2010/75/ЄС про промислові викиди. Завдяки впровадженню її вимог європейським країнам вдалося знизити рівень промислового забруднення на 75%.
Україні також важливо імплементувати європейські підходи у цій сфері. Це одне із наших зобов’язань для отримання статусу повноцінного члена ЄС.
З цією метою Верховною Радою у першому читанні вже прийнято законопроєкт № 6004-д. Команда Міністерства спільно з німецькими партнерами працює над перекладом Найкращих доступних технологій та методів управління, за якими буде відбудовуватися наша промисловість.
Крім того, влітку минулого року Україна за результатами перемовин з Європейською комісією отримала офіційний статус спостерігача у Севільському процесі. Для нашої країни це політичний крок, який відкриє технічні можливості для українських фахівців: обмінюватися досвідом і передовою практикою імплементації 75 директиви ЄС, вивчати процедури складання НДТМ та впровадження інтегрованого довкільного дозволу.