Міндовкілля продовжує цикл регіональних тренінгів: експерти відомства та міжнародні фахівці навчають представників ОТГ та бізнесу, як підготуватись до нововведень у галузі. Закон України «Про управління відходами» запроваджує нові правила, які мають покращити керованість та прозорість у цій сфері. Виконання норм Закону на всіх рівнях – від державного до кожного окремого підприємства – допоможе Україні змінити ситуацію з управлінням відходами та наблизитися до європейських стандартів у роздільному зборі, переробці та зменшенні захоронення відходів.
Директорка Департаменту цифрової трансформації, електронних публічних послуг та управління відходами Міндовкілля Євгенія Попович зазначила: «В Україні роками відходи переважно захоронювали, лише 2-3% переробляли. Зараз відбуваються значні зміни. Повністю переформатовуємо систему управління відходами. Важливе питання – робота з інформаційною системою. Всі процеси мають бути цифровізовані, тоді громада може відстежувати та контролювати їх. Тоді зрозуміло, яка кількість відходів продукується, переробляється чи утилізується, які операції виконані чи не виконані, які суб’єкти господарювання залучені до переробки відходів тощо».
Семінар у Полтаві зібрав близько 200 учасників. Це аграрно-промисловий регіон, де значна частка відходів припадає на видобувну галузь, що також впливає на кількість та специфіку відходів. Основна мета тренінгу – активний діалог з представниками громад та бізнесу, щоб максимально допомогти громадам та підприємствам адаптуватися до нововведень. Євгенія Попович наголосила на важливості взаємодії на всіх рівнях у питаннях управління відходами: успіх реформи значною мірою залежить від спільних зусиль громад та місцевого бізнесу. Спікери заходу зосередилися на практичних механізмах реформи.
На захід зібралися представники ОТГ та підприємств Полтавської області. Євгенія Попович представила проєкт Національного плану управління відходами, який є важливою частиною “дорожньої карти” реформи. План включає заходи від вдосконалення нормативних рамок до впровадження нових технологій та створення інфраструктури.
Експерти розглянули різні аспекти міжмуніципальної співпраці у сфері управління відходами, оскільки громадам часто доводиться створювати спільну інфраструктуру для переробки відходів. Обговорювалися практичні механізми розробки місцевих планів управління відходами. Зокрема, показали, як зробити розрахунок потужності та рентабельності переробних підприємств, обговорили, як підготуватися до запровадження принципу розширеної відповідальності виробника.
Говорили про класифікацію відходів: особливості дзеркальних кодів, визначення небезпечних властивостей відходів, уповноважені лабораторії. Особливу увагу приділили отриманню дозволів на оброблення відходів. Розглянули типові помилки, які допускають підприємства при подачі заяв. Розбирали, як вести облік та звітність відходів, здійснювати передачу відходів та укладати відповідний договір: вимоги до контрагента, обов’язкові умови договору. Представники підприємств мали змогу отримати відповіді на свої запитання.
У заході також взяли участь експерти: Олексій Пиріков, керівник проєктів ПРООН; Максим Барінов, експерт проєкту APENA 2; Олександр Лимар, учасник робочої групи, яка працює над законопроєктом “Про упаковку та відходи упаковки”; Віталій Білоусов, заступник директора Департаменту цифрової трансформації, електронних публічних послуг та управління відходами – начальник відділу цифрової трансформації Міндовкілля, Марина Миколайчик головний спеціаліст відділу формування політики
Захід, організований Міндовкіллям за підтримки UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансової підтримки Шведського агентства з міжнародного розвитку (SIDA)