16 вересня Світ відзначає день охорони озонового шару

16/09/2024 : 16:57

Сьогодні, 16 вересня, міжнародний день охорони озонового шару. 37 років тому – у 1987 році – в Канадському Монреалі відповідно до Віденської конвенції було розроблено Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар. Мета цього документу, який набрав чинності за два роки, у 1989 – захист озонового шару за допомогою скорочення виробництва і споживання деяких хімічних речовин, які руйнують озоновий шар.
Україна приєдналася до Міжнародної угоди у 1996 році, ратифікувавши Віденську конвенцію. І вже через два роки Україна приєдналася до Монреальського протоколу.
Монреальський протокол вважається одним з найуспішніших міжнародних угод, створений для обмеження виробництва низки речовин, що вважаються причиною виснаження озону.
Якщо країни-учасниці дотримуватимуться протоколу й надалі, то можна сподіватися на відновлення озоносфери до 2050 року.
Зауважимо, що озон захищає людство від ультрафіолету, випромінювання якого шкодить здоров’ю людини, екосистемі, сприяє глобальному потеплінню і змінам клімату.
Висока концентрація озону в стратосфері створює захисний шар – озоносфера. Вона поглинає більшу частину УФ-випромінювання. А от виснаження озонового шару, навпаки, зменшує кількість озону у верхніх шарах атмосфери (стратосфері), але збільшує його вміст у нижніх шарах (тропосфері), де озон вважається забруднювачем і парниковим газом.
При зменшенні концентрації озону в атмосфері людина отримує підвищену дозу ультрафіолету. Науковці встановили, що це призводить до раку шкіри та злоякісної меланоми, а також до серйозних захворювань очей – катаракти й помутніння кришталика очей.