Хто та як створює висновки Найкращих доступних технологій та методів управління, які має імплементувати Україна

21/11/2024 : 12:55

В рамках євроінтеграції Україна має імплементувати 75-ту Директиву ЄС про промислові викиди, а отже впровадити європейські вимоги до роботи  підприємств. Такі вимоги містяться у спеціальних документах – висновках Найкращих доступних технологій та методів управління, які є обов’язковими для всіх країн-членів ЄС. В них встановлені нормативи гранично допустимих викидів, вимоги до моніторингу, ресурсо- та енергоспоживання у виробничому процесі, заходи з усунення забруднення від господарської діяльності.

Хто та як створює висновки НДТМ – пропонуємо розглянути докладніше.

Координує розробку НДТМ Європейське бюро з інтегрованого запобігання та контролю забруднення (IPPC), яке було створене у 1997 році. У 2024 році воно дещо змінило назву  – на Європейське бюро досліджень промислової трансформації та викидів (EU-BRITE). Однак алгоритм роботи над НДТМ не змінився. 

Оскільки Бюро розташоване у Севільї (Іспанія), процедуру розробки НДТМ називають «Севільським процесом». Серед головних рис Севільського процесу:

  • орієнтованість на дані – йдеться про збір і обробку величезного масиву інформації про викиди, споживання ресурсів, особливості технологій, що лежать в основі кожного висновку НДТМ;
  • залученість великої кількості експертів – процес базується на технічних і наукових знаннях широкого кола фахівців; для кожного галузевого НДТМ Бюро створює технічну робочу групу із 100–200 експертів;
  • участь в процесі всіх зацікавлених сторін:  держав-членів, промисловості, неурядових екологічних організацій, Європейської комісії; при цьому Бюро забезпечує процес обміну інформацією між усіма учасниками.

Процедура розробки НДТМ в Севільському процесі

Європейське бюро досліджень промислової трансформації та викидів по кожному НДТМ створює окрему Технічну робочу групу (TWG), що складається з 100-200 експертів.

Процедура розробки або перегляду НДТМ включає кілька пленарних засідань такої Технічної робочої групи, засідання підгруп, відвідування установок та подання проєктів НДТМ для коментарів.

Фінальний проєкт НДТМ Бюро офіційно представляє на форумі, що скликається відповідно положень Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди. У форумі беруть участь представники держав-членів, відповідної галузі промисловості та неурядових організацій, які спрямовані захищати довкілля. Форум надає висновок, який публічно оприлюднює Єврокомісія.

Висновки НДТМ ухвалює Комітет, створений відповідно до статті 75 Директиви 2010/75/ЄС. 

З моменту опублікування висновків НДТМ в Офіційному журналі Європейського Союзу, вони стають обов’язковими для застосування в процесі видачі інтегрованих дозволів в країнах ЄС.

Загалом Європейське бюро з досліджень промислової трансформації та викидів вже випустило 34 НДТМ. Більшість з них навіть встигли переглянути та оновити. 

Нагадаємо, з 2023 року Україна також бере участь у Севільському процесі як спостерігач.

Крім того, наразі в нашій країні триває робота щодо перекладу європейських НДТМ на українську мову для подальшого їх впровадження на національному рівні в рамках реформи зменшення та контролю промислового забруднення.