Україна продовжує вивчати досвід міжнародних партнерів для розбудови власної системи управління відходами. На цьому тижні відбувся четвертий фінсько-український вебінар, у рамках якого представники Міністерства охорони навколишнього природного середовища Фінляндії, інших органів влади та фінські компанії розповіли про те, як в країні налагоджена система розширеної відповідальності виробника.
Загалом ідея створення розширеної відповідальності виробника сягає ще 90-х років. З того часу в ЄС влаштовано сотні систем РВВ.
Головна суть РВВ:
– перенести фінансовий тягар по управлінню відходами з громад на виробників;
– збільшити обсяги переробки та відновлення відходів. Так, наприклад, завдяки системам РВВ в країнах OECD обсяги відновлення матеріалів зросли з 19% у 1995 році до 33% в 2010-му;
– стимулювати виробників виготовляти вироби в упаковці з мінімальним впливом на довкілля (з меншого обсягу матеріалів, без використання шкідливих речовин, з розрахунком на довший термін експлуатації тощо). Наприклад, у ЄС широко застосовується підхід, за якого виробник, який виготовляє продукцію в упаковці з мономатеріалів, платитиме менше, ніж той, чия упаковка виготовлена з різних/декількох матеріалів.
Серед груп продукції, на яку у ЄС поширюється РВВ:
- електронне та електричне обладнання;
- відпрацьовані акумулятори та батареї (у 2023 році впроваджено новий Регламент ЄС 2023/1542);
- відпрацьовані авто (наразі у ЄС триває робота над запровадженням нового регулювання);
- упаковка (через декілька тижнів заплановане прийняття нового Регламенту, який має набрати чинності влітку 2026 року).
Готується впровадження РВВ для:
- текстильних виробів;
- фармацевтичних та косметичних виробів в частині фінансової відповідальності виробників за очищення стічних вод тощо.
У Фінляндії запроваджена розширена відповідальність виробника на наступні види продукції: шини, авто, паперові вироби за виключенням книжок, пляшки та жерстяні банки, батареї та акумулятори, електронне та електричне обладнання. Діють також добровільні угоди щодо збору пластику з сільськогосподарських об’єктів, які укладаються між фермерами та організаціями РВВ.
В країні зареєстровано 14 організацій РВВ, 6 операторів депозитарної системи, з якими працює понад 10 тисяч національних виробників і близько 600 іноземних. Фінські ОРВВ збирають понад 1,1 млн тонн матеріалів на рік.
Понад 2 млрд тонн упаковки та 88 тис. тонн матеріалів щороку збирає така фінська організація, як Palpa, за допомогою депозитарної системи. Рівень повернення населенням упаковки через цю систему становить 98%. Всі зібрані упаковки переробляються на нові вироби або сировину.
Яку систему РВВ запланувала Україна
Сьогодні реформа управління відходами в Україні триває. Закон “Про управління відходами” визначає обов’язкову РВВ для виробників продукції – упаковки, електричного та електронного обладнання, батарей і акумуляторів, транспортних засобів, знятих з експлуатації, мастил (олив), шин тощо.
Наразі виникає чимало дискусій, скільки організацій РВВ потрібно створити в Україні по кожному виду відходів тощо. Фінські експерти вважають, що найбільш оптимальним є, коли організацій РВВ на ринку працює небагато. Наприклад, у Великобританії свого часу було створено близько 100 організацій РВВ по електронному та електричному обладнанню. Ця модель продемонструвала свою неефективність. У Фінляндії на початку працювало 9 організацій РВВ по упаковці, які конкурували між собою. Наразі в країні діє лише дві, які збирають близько 700 тис тонн упаковки на рік. У Австрії таких організацій 4.
Однак, як зазначають експерти, кожна країна самостійно визначає для себе найбільш оптимальну модель, виходячи з власних потреб та реалій.
«Українська архітектура відновлення та реформ» (URA) – це комплексна програма технічної допомоги, що впроваджується Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) у партнерстві з Європейським Союзом з метою підтримки критично важливих процесів відновлення та реформування в Україні. URA реалізується за фінансової підтримки Багатостороннього донорського рахунку ЄБРР-Україна для стабілізації та сталого зростання (MDA), вкладниками якого є Австрія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Латвія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Швеція, Швейцарія, Велика Британія, Сполучені Штати Америки, а також Європейський Союз.
“The Ukraine Recovery and Reform Architecture is a comprehensive technical assistance programme deployed by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), in partnership with the European Union, to support critical recovery and reform processes in Ukraine. URA is implemented with the financial assistance of the EBRD-Ukraine Stabilisation and Sustainable Growth Multi-Donor Account (MDA), contributors to which are Austria, Denmark, Finland, France, Germany, Italy, Japan, Latvia, the Netherlands, Norway, Poland, Sweden, Switzerland, the United Kingdom and the United States, and the European Union.”
З програмою вебінару та презентаціями учасників можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/3VdtPQ0