Кліматичне фінансування – це можливості не тільки для держави, але й для бізнесу та громадського сектору розвиватися за «зеленими» принципами

12/12/2024 : 10:06

Про це Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук зазначила під час форуму «Україна на СОР29: досягнення, виклики, перспективи», присвяченого аналізу результатів участі України в цьогорічній 29-й Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (COP29), що проходила у листопаді 2024 року в Баку, Азербайджан.

Форум зібрав представників уряду, бізнесу, громадських організацій та міжнародних партнерів для обговорення досягнень, викликів та перспектив у кліматичній політиці України. Відкрили його Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук та Голова Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.

На цьогорічному COP29 український павільйон мав особливий успіх і став майданчиком для понад 50 панельних дискусій та численних двосторонніх зустрічей, де обговорювалися інноваційні рішення у сфері захисту довкілля, енергетики та промисловості. Наша делегація презентувала свої кліматичні цілі та ініціативи, акцентуючи увагу на екологічних наслідках війни та необхідності справедливого підходу до звітності про викиди з тимчасово окупованих територій. 

Міністр розповіла також про ті домовленості, які з командою Міндовкілля привезла з Баку. Серед важливих тем – управління водними ресурсами.

Говорили також і про важливі рішення на СОР29 у сфері кліматичних фінансів та реалізації статті 6 Паризької угоди. На СОР29 країнам нарешті вдалось завершити переговори, які тривали останні 7 років, щодо повної операціоналізації статті 6 Паризької угоди, яка стосується ринкових та неринкових механізмів співробітництва щодо скорочення викидів парникових газів. Тож тепер Україна зможе перевести у практичну площину виконання домовленостей щодо співпраці з Японією та Швейцарією в рамках статті 6 Паризької угоди.

«Важливо, що з часів СОР у Марракеші 2016 року сторони обговорюють можливості реалізації та імплементації як ринкових, так і неринкових фінансових механізмів поза глобальним фондом. Великим зрушенням СОР 29 стало створення консультаційного органу, який буде займатися зокрема питаннями децентралізації кліматичних фінансів. А це в свою чергу можливості не тільки для держави, але й для бізнесу та громадського сектору отримати доступ до фінансування для розвитку за «зеленими» принципами», – зазначила Світлана Гринчук.

Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва відзначила, що європейські партнери сприймають Україну як майбутнього члена ЄС. Це стало особливо помітно у рамках зустрічей з представниками ЄС та інших міжнародних організацій, які відзначили значний внесок України у кліматичний порядок денний:

“Ми показали світу, що можемо відстоювати інтереси нашої держави навіть в умовах війни. Українська делегація презентувала дуже амбітну Довгострокову стратегію низьковуглецевого розвитку до 2050 року та продемонструвала здатність впроваджувати інноваційні підходи навіть в умовах воєнного стану”.

Учасники Форуму також визначили основні завдання для підготовки до наступної Конференції Сторін ООН зі зміни клімату (COP30), яка відбудеться у 2025 році в Бразилії. Основними акцентами COP30 стануть питання сталого управління лісами та абсорбція викидів та співпраця з країнами Південної Америки. Світлана Гринчук зазначила: “Ми вже починаємо підготовку до Кліматичного саміту COP30 в Бразилії, адже для нас важливо не лише втримати темп, а й посилити наші позиції. Ми довели, що Україна — сильна, надійна та проактивна країна на світовій арені”.