Експерти та науковці обговорили проєкт Стратегії формування та реалізації державної політики у сфері управління екосистемними послугами 

17/12/2024 : 17:10

Відбувся круглий стіл «Впровадження екосистемних послуг в Україні: проблеми та перспективи». Учасники заходу обговорили проєкт Стратегії формування та реалізації державної політики у сфері управління екосистемними послугами.

Вітальне слово на заході мала Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук. Вона зазначила, що впровадження екосистемних послуг є важливим кроком на шляху до євроінтеграції України.

«Вже 10 років наша країна страждає від російської збройної агресії, що завдає катастрофічних втрат – як людських, так і природних. Довкілля, як і наш народ, стало жертвою агресії. Водночас природа є нашим союзником у боротьбі за незалежність і безпеку. Екосистемні послуги — це  ключовий елемент екологічної та кліматичної політики Європейського Союзу. Їх інтеграція в управлінські рішення допоможе гармонізувати українське законодавство із європейськими стандартами», — зазначила Світлана Гринчук.

Екосистемні послуги мають безпосередній вплив на економіку, державне управління та здоров’я нації. Природні екосистеми щорічно поглинають десятки мільйонів тонн вуглекислого газу – це еквівалент викидів кількох мільйонів автомобілів. 

«У Європейському Союзі вже доведено, що збереження та відновлення таких послуг дозволяє скоротити витрати на ліквідацію наслідків екологічних катастроф, стимулює розвиток “зеленої” економіки, створює нові робочі місця та залучає інвестиції в природоорієнтовані рішення. Україна повинна врахувати європейський досвід і зробити ефективне управління екосистемними послугами одним із ключових завдань державної політики. Екосистемні послуги мають стати частиною економічного обігу. Ми маємо розробити дорожню карту по їх впровадженню. Це все допоможе оцінити шкоду довкіллю, завдану війною; здійснювати моніторинг екологічних ризиків і наслідків війни; розробити програми “зеленого” відновлення; скоротити промислове забруднення та викиди парникових газів», — додала Світлана Гринчук.

Презентований проєкт Стратегії формування та реалізації державної політики у сфері управління екосистемними послугами визначатиме пріоритети державної політики щодо екосистемних послуг у коротко-, середньо та довгостроковій перспективах. Він був підготовлений спеціально створеною при Міндовкіллі робочою групою, до якої залучено провідні фахівці і науковці, представники неурядових громадських організацій.

Обговорення проєкту Стратегії відбулося у широкому експертному середовищі (близько 170 осіб), представленому науковцями провідних наукових установ та організацій, представниками  ВНЗ, неурядових громадських організацій, бізнесу, організацій ПЗФ, структурних підрозділів з питань охорони навколишнього природного середовища ОВА, заінтересованих міністерств і відомств. 

Захід модерувала голова Всеукраїнської української ліги Тетяна Тимочко. Вона зазначила, що біологічне та ландшафтне різноманіття має бути оцінене, збережене та відновлене. Його потрібно збалансовано використовувати, підтримуючи екосистемні послуги, зберігаючи довкілля та забезпечуючи вигоди, необхідні для всіх людей.

Найближчим часом проєкт Стратегії буде розміщено на офіційному вебсайті Міндовкілля для обговорення, після чого надіслано на погодження до заінтересованих органів державної влади.