16 січня відбувся відкритий діалог “Стан реалізації реформи запобігання промисловому забрудненню”. Модерацію заходу проводила директорка Команди підтримки відновлення та реформ при Міндовкілля Світлана Сушко. Онлайн-захід був спрямований на ознайомлення зі станом реалізації реформи та роботою, яку здійснює Міндовкілля для подальшої повноцінної реалізації Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» № 3855-IX. Цей Закон впроваджує інтегровані підходи у питаннях дозвільної діяльності та контролю промислового забруднення на основі застосування найкращих доступних технологій та методів управління згідно з Директивою 2010/75/ЄС про промислові викиди.
Заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва підкреслила, що реформа запобігання промисловому забрудненню є досить складною і однією з найактуальніших реформ у довкіллєвій сфері, яку Україна має провести у рамках інтеграції до Європейського союзу. Саме тому Міндовкілля розпочинає цей діалог з представниками бізнесу, громадськості, органів місцевого самоврядування. Його мета – почути що хвилює зацікавлені сторони в цій реформі, відповісти на питання, отримати зворотний зв’язок.
Директор Департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики Міндовкілля Богдан Семененко проінформував учасників про поточний стан готовності нової дозвільної системи, оскільки з 8 серпня 2025 року державні органи, представники промисловості та інші зацікавлені сторони мають бути готові до початку першої процедури видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу. До цього моменту мають бути прийняті численні підзаконні акти, внесені зміни до чинних нормативно-правових актів, створена і протестована ІТ-система. Перші результати вже можна побачити, а деякі – в найближчих планах. Зокрема, тестування ІТ-системи заплановане вже навесні.
Менеджер проєкту «Найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ) для України» (GIZ) Андрій Гунько зі свого боку висловив підтримку асоціаціям та організаціям, які вже розпочинають підготовку бізнесу до нової дозвільної процедури і анонсував безоплатні тренінги для держслужбовців, підприємців, представників громадськості, які полегшать процес отримання дозволів за новими правилами. Також він розповів про надані гранти для українських підприємств на екомодернізацію відповідно до НДТМ. А ще анонсував новий проєкт GIZ, який сприятиме виконанню Паризької Угоди та містить блок подальшої підтримки реформи запобігання промисловому забрудненню.
Друга частина заходу була присвячена відповідям на питання присутніх (в заході взяли участь близько 180 учасників). Зокрема, учасників цікавили практичні питання отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу, які установки підпадають під дію Закону, перехідного періоду на нові правила та інші питання щодо реалізації Закону тощо.
Для того, щоб забезпечити максимальну прозорість процесу реформи Міндовкілля проводитиме відкриті діалоги з усіма зацікавленими сторонами на постійній основі. Зокрема, наступний захід планується вже 19 лютого 2025 року. Про всі деталі буде повідомлено на ресурсах Міністерства додатково.
Ознайомитися з презентацією можна за посиланням.