У ході засідання підкомітету Міжнародної морської організації відбулось обговорення наслідків виливу мазуту поблизу Керченської протоки у Чорному морі

04/02/2025 : 11:46

Відбулось дванадцяте засідання Підкомітету із запобігання та реагування на забруднення Міжнародної морської організації (International Maritime Organization – IMO), що проходило у Великій Британії з 27 по 31 січня 2025 року.

ІМО (Міжнародна морська організація) – спеціалізована міжурядова установа ООН, що відповідає за встановлення глобальних стандартів безпеки судноплавства, запобігання забрудненню довкілля з суден та сприяння ефективності міжнародного морського транспорту.

На сесії, що проходила під головуванням представника Фінляндії, були присутні делегації урядів-членів та асоційованих членів ІМО, представники програм ООН, спеціалізованих установ та інші спостерігачі від міжурядових організацій відповідно до угоди про кооперацію та спостерігачі від неурядових організацій з консультативним статусом.

Під час сесії підкомітету одним з ключових пунктів порядку денного стало обговорення наслідків ситуації, що склалась через вилив мазуту поблизу Керченської протоки у Чорному морі.

Делегація України виступила із заявою щодо зазначеного інциденту, відзначивши що:

• широкомасштабні негативні екологічні наслідки були результатом скидання мазуту, в тому числі загибель понад 700 морських птахів і 61 дельфіна через прямий вплив токсичного мазуту;

• ці інциденти є явним порушенням міжнародного права та принципу Pacta Sunt Servanda, оскільки російська федерація не виконала зобов`язання згідно з UNCLOS і MARPOL через використання суден, непридатних для морських операцій та через відмову повідомити Україну про інцидент із забрудненням.

Водночас було наголошено, що держави-члени мають посилити заходи боротьбі з «тіньовим флотом» та забезпечити дотримання резолюції IMO A.1192(33) щодо заклику держав-членів та усіх відповідних зацікавлених сторін сприяти діям із запобігання незаконним операціям в морському секторі «тіньового флоту» та тримання цього питання під постійним контролем і вжиття можливих заходів з цього питання під час наступної сесії.

Під час засідання підкомітету Україну підтримали делегації Австралії, Канади, Японії, Норвегії, Польщі (від імені всіх держав-членів ЄС та Європейської комісії), Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, а також США.

У своїх заявах представники зазначених вище країн відзначили таке:

• Триваюча агресія російської федерації проти України була найсуворіше засуджена як порушення прав України, її територіальної цілісності та суверенітету, посилаючись також на резолюцію IMO про вплив російського збройного вторгнення в Україну на міжнародне судноплавство.

• Залучені кораблі не були придатними для свого призначення та екологічної катастрофи можна було б уникнути, якби рф належним чином дотримувалася правил та норм ІМО.

• російська федерація повинна вжити всіх можливих заходів для запобігання ризикам для довкілля та безпеки, викликаних інцидентами, та має забезпечити повну прозорість і підзвітність щодо інцидентів і реагування на них.

• Усі держави-члени повинні дотримуватися резолюції IMO щодо відповідних зобов’язань держави прапора та держави порту, викладені в цій резолюції.

Міндовкілля буде продовжувати залучати міжнародні організації щодо засудження дій росії та спричинення масштабного екологічного забруднення і невжиття належних заходів із запобігання катастрофі, а також порушення міжнародних договорів.