Екологічна політика в умовах воєнного стану – саме цій темі сьогодні присвячена “година запитань до Уряду” у Верховній Раді України

02/05/2025 : 20:38

У фокусі уваги народних депутатів низка актуальних довкіллєвих питань, на які з трибуни парламенту відповіла Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.

Зокрема, говорили про:

  • стан виконання євроінтеграційних зобов’язань та Ukraine Facility у сфері охорони довкілля. «Дійсно, розділ 27 “Довкілля та зміна клімату” є одним з найскладніших в переговорному процесі – через свій кроссекторальний характер та обсяг директив ЄС, які маємо імплементувати. Це близько 214 актів, що зачіпають всі сектори економіки. 153 з них належать до компетенції Міндовкілля. На сьогодні з 11 кроків у межах Ukraine Facility, які закріплені за Міндовкіллям, завершено виконання – 7, у процесі виконання – 4. Наші головні пріоритети – старт реформи екоконтролю та впровадження реформ у сфері запобігання промисловому забрудненню, природно-заповідного фонду, моніторингу довкілля, управління відходами тощо», – зауважила Світлана Гринчук.
  • окреме питання щодо імплементації Регламенту (ЄС) 2023/1115 щодо запобігання імпорту продукції, пов’язаної з вирубкою лісів.

За словами міністра, зі складністю імплементації цього документа стикається не тільки Україна, а й багато європейських країн. Крім того, наразі Єврокомісія ще не визначила остаточні критерії, як будуть діяти реєстри та як відстежуватимуть ділянки. На даний час для гармонізації українського законодавства з положеннями Регламенту (ЄС) 2023/1115 Міндовкілля спільно з Мінагрополітики напрацьовують відповідні рішення, адже до імплементації цього регламенту треба підготувати і агропромисловий сектор. Загалом Україною вже багато зроблено в питаннях діджиталізації лісової галузі, розроблено реєстри, є електронний лісорубний квиток і сертифікат про походження лісоматеріалів, впроваджується система оцінки супутникових знімків, триває підготовка необхідної нормативно-правової бази.

  • кліматична політика. «У листопаді минулого року ухвалений Закон про основні засади державної кліматичної політики. Тепер працюємо над інструментами його імплементації. Зокрема, у сфері кліматичних фінансів та адаптації до зміни клімату», – повідомила Світлана Гринчук.
  • стале управління водними ресурсами та водозабезпечення. «Вже багато зроблено на шляху імплементації Водної Рамкової Директиви, яка є однією з найдорожчих, навіть для країн ЄС. Торік Уряд затвердив ПУРБ для 9 основних річкових басейнів України: Вісли, Дністра, Південного Бугу, Причорномор’я, Приазов’я і Криму, Дніпра, Дону та Дністра. Серед пріоритетних завдань також – реалізація Державної цільової програми водозабезпечення регіонів, що постраждали внаслідок воєнних дій. Працюємо з міжнародними партнерами для залучення додаткового фінансування цих заходів. Наприклад, у рамках спільної платформи ЮНІСЕФ. Крім того, маємо домовленості з Японією, Італією, Нідерландами, Францією, Данією, Фінляндією, ЄС щодо впровадження низки заходів – від будівництва водогосподарської інфраструктури до покращення системи моніторингу тощо», – заявила міністр.
  • стале надрокористування та боротьба зі «сплячими» дозволами. Як зауважила міністр, «сплячі» дозволи є величезною проблемою для розвитку галузі. Держгеонадра вже проведено аналіз всіх виданих спецдозволів на користування надрами, які ведуться по них. Маємо сформовані списки дозволів, за якими упродовж останніх 10 років видобуток не розпочато або видобуто менше 1%. Наступний етап – проведення позапланових перевірок, на підставі яких будуть прийняті рішення відповідно до чинного законодавства. Також активно співпрацюємо з правоохоронними органами в рамках санкційної політики та рішень Ради національної безпеки і оборони України.

«Звісно, багато запитань сьогодні було про стратегічну Угоду між Україною та США щодо створення Інвестиційного фонду відбудови України. Як наголошував Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Україна та український народ зберігають повний контроль над надрами, інфраструктурою та природними ресурсами. Жодного передання активів. Жодних змін чи порушень законодавства України, у тому числі довкіллєвого. Жодних суперечностей з нашим євроінтеграційним курсом. Натомість – реінвестування всіх прибутків Фонду упродовж 10 років виключно у відновлення України», – повідомила Світлана Гринчук.