






9 липня відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування у місті Кривий Ріг на тему: «Водна криза: шахтні води, питне водопостачання та наслідки руйнування Каховської ГЕС».
Участь у заході взяв заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко, який у своєму виступі окреслив ключові екологічні виклики регіону та роль Міндовкілля у розв’язанні цих питань.
Одним із критичних об’єктів регіону є ставок-накопичувач у балці Свистунова, який акумулює високомінералізовані шахтні води та перебуває в аварійному стані. Незадовільний технічний стан об’єкта та значні концентрації забруднювальних речовин у скидних водах (за сульфатами, хлоридами, сухим залишком та жорсткістю) створюють постійний негативний вплив на підземні та поверхневі води у басейні річки Інгулець.
«Міндовкілля системно долучається до вирішення ситуації у балці Свистунова. За ініціативи міністерки Світлани Гринчук проведено низку міжвідомчих нарад, а також визначено реконструкцію споруд у межах державної програми водозабезпечення. Ми спільно з іншими органами влади працюємо над альтернативними схемами відведення шахтних вод, контролюємо дотримання природоохоронного законодавства та наполягаємо на припиненні скидів без дозвільних документів», — наголосив Сергій Власенко.
На державному рівні затверджено рішення щодо реалізації проєкту реконструкції комплексу споруд у балці Свистунова в межах Державної цільової програми комплексного водозабезпечення територій, що зазнали впливу воєнних дій:
- Строк реалізації — 2025–2026 роки;
- Орієнтовний обсяг фінансування — 930 млн грн;
- Відповідальний виконавець — Фонд державного майна України;
- Джерела фінансування — кошти підприємств та інші джерела.
Також з метою забезпечення водопостачання постраждалих громад Дніпропетровської області уряд реалізував низку інфраструктурних рішень, серед яких:
- Магістральний водогін р. Інгулець – Південне водосховище;
- Водогін Хортиця (ДВС-2) – Марганець – Нікополь – Покров;
- Подача дніпровської води каналом Дніпро – Інгулець;
- Експериментальний проєкт із буріння артезіанських свердловин.
Міндовкілля продовжує координувати дії з центральними органами виконавчої влади, підприємствами та міжнародними партнерами задля комплексного розв’язання водної кризи.