URC2025: Міндовкілля і міжнародні партнери обговорили бачення розвитку сфери критичних мінералів в Україні

11/07/2025 : 16:30

Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Єгор Перелигін взяв участь у дискусійній панелі «Інвестиції в критичні мінерали України: стратегічний актив для світових ланцюгів постачання» в рамках Ukraine Recovery Conference 2025.

У заході також взяли участь представники урядів України, Італії, Великої Британії, Організації економічного співробітництва та розвитку, Європейського банку реконструкції та розвитку, а також приватних українських та міжнародних компаній.

Під час виступу Єгор Перелигін розповів про ключові кроки  Міндовкілля для підвищення інвестиційної привабливості надрокористування в Україні:

Цифровізація геоданих. Міндовкілля вже реалізує спільний проєкт з ЄБРР, у межах якого оцифровується понад 60 тисяч одиниць геологічної документації. Цей архів охоплює дані, накопичені ще з радянських часів, які потребують сучасної систематизації, актуалізації та повторного аналізу. Завершити проєкт планують протягом двох років.

Ідентифікація і систематизація хвостосховищ. Приблизно 70% усіх промислових відходів в Україні пов’язані з гірничодобувною, переробною та металургійною галузями. Раніше такі супутні продукти, як рідкісноземельні метали, не мали інвестиційної привабливості. Сьогодні ж, через їхню стратегічну важливість, Міністерство фокусується на виявленні речовин, зокрема церконію, як потенційної сировини для нових інвестпроєктів.

Концепція «єдине вікно – єдиний підхід». Планується продовження імплементації системного підходу щодо взаємодії з надрокористувачами, операторами, інвесторами. Цей підхід має забезпечити прозорість, швидкість і зрозумілість усіх процедур. Йдеться про створення чіткого маршруту дій для інвестора та всіх надрокористувачів. В тому числі, створення додаткових більш інтерактивних рішень.

Заступник Міністра зазначив, що ефективність роботи сектору критичних мінералів розпочинається з ефективної бази геологічного дослідження: «Ми працюємо над ідеями для стимулювання нових геоекспедицій, які дадуть змогу актуалізувати розвідувальні дані».

Єгор Перелигін наголосив: «Необхідно нарощувати «midstream» переробку, адже запуск лише сировинних проєктів не вирішує проблему безпеки світових ланцюгів постачання. Тож маємо запускати наші видобувні проєкти разом з глибокою переробкою».

Представники міжнародних компаній, які вже працюють в Україні, у сфері надрокористування розповіли про виклики, пов’язані з війною, але підкреслили, що українська сторона демонструє гнучкість і рішучість, а ринок критичних мінералів — один із найперспективніших у Європі.