Австрійці діляться досвідом управління відходами

19/04/2024 : 17:06

Система управління відходами Австрії вважається однією з кращих. Цей шлях країна розпочала давно: ще у 1990 році там був ухвалений рамковий закон про відходи. За цей час австрійці випробували різні механізми та технології,  визначили  їхню ефективність, а також недоліки. Зараз вони готові ділитися своїм досвідом з Україною.

Днями представники Міндовкілля та Івано-Франківської ОВА  побували в ознайомчій поїздці  на об’єкти управління відходами в Австрії. Нагадаємо, на Івано-Франківщині планується побудувати сучасні комплекси з оброблення побутових відходів. Меморандум  про співпрацю та партнерство між обласною державною адміністрацією і Міндовкіллям підписаний у листопаді 2023 року. Подібні комплексні сміттєпереробні заводи  працюють в Австрії вже багато років і є можливість побачити ці потужності в роботі.

«Австрія дуже прискіпливо ставиться до технологій, які використовуються в сфері управління відходами: вони ефективні й безпечні для довкілля. Більшість об’єктів, які ми відвідали, знаходяться поруч з житловою забудовою і за 30-40 років їхньої роботи жодних скарг від мешканців», – розповідає радник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Довгалюк.

Україні, за його словами, потрібно орієнтуватися  на такі ж високі стандарти,  переймати найкращий досвід та технології.  Разом з тим,  наша країна має будувати власну систему управління відходами,  адаптовану до наших умов і вивчати досвід різних країн. 

Так, дуже корисним для нас буде досвід рекультивації полігонів. Учасники делегації відвідали полігон Гальбенрайн, на якому  знаходиться близько 3,5 млн тонн безпечно захоронених відходів. Зараз він повністю рекультивований, озеленений і виглядає як звичайна гора, на схилах якої облаштований парк. У ньому, до речі, майже завжди людно. Поблизу підніжжя цієї “гори” –  центр відпочинку з майданчиками для гольфу. Хоча це чинний полігон! Щоб досягти такого результату була проведена серйозна технічна робота, постійно працює станція очищення фільтрату, система дегазації (виробництво електроенергії зі звалищного газу). Починаючи з 1990 року, відходи, які завозяться, сортуються, працює компостна установка для переробки органічної субстанції. Згідно з чинним законодавством ЄС, на полігони можна вивозити лише залишкові матеріали з максимальним біологічним навантаженням 4% органічних речовин. 

Австрійський досвід сортування та вторинної переробки однозначно вартий уваги, тому учасники делегації відвідали відразу кілька таких об’єктів і вивчили досвід сортування, ознайомилася з процесами переробки ТПВ на сміттєпереробних заводах, етапами їхньої роботи, переробкою відходів від комерційних та промислових виробництв та використання енергії у вигляді RDF-палива на цементних заводах.  

Система збирання відходів в Австрії дуже розгалужена. Ще 1993 року секторальним законом про відходи пакування запроваджена розширена відповідальність виробника пакування. Відходи пакування збираються окремо і сьогодні переробляється майже 95%  всієї тари та пакування. 

Контейнери для різних фракцій ТПВ встановлені під кожним будинком. Далі відходи відправляються на сортувальні станції. Наприклад, в регіоні Штирія коефіцієнт сортування вторинної сировини становить 50%, ще 25% переробляється на (RDF) і постачається на цементний завод як паливо. Це безпечно для довкілля, оскільки встановлені потужні системи фільтрації. Хоча в українській системі управління відходами краще впроваджувати  більш сучасну технологію газифікації.

Загалом в країні працює понад 3000 об’єктів які займаються обробленням зібраних відходів. Австрія постійно модернізує переробні потужності. Станом на сьогодні  країна звела до мінімуму захоронення відходів. Це дозволяє ефективно управляти відходами, забезпечуючи сталий розвиток територій.