Багатовимірний технічний діалог Україна-ЄС триває: серед нагальних питань стан імплементації горизонтального законодавства

21/09/2023 : 14:12

Міндовкілля та Генеральний директорат Єврокомісії з питань навколишнього середовища (DG ENVI) провели третій технічний діалог між українськими та європейськими експертами. Ключова тема консультацій – імплементація горизонтального законодавства, яке є основою всієї екологічної політики ЄС. Серед основних його  інструментів – проведення оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки, транскордонна співпраця, механізми екологічної відповідальності, доступ громадськості до інформації та участь у прийнятті рішень. 

“Деякі з цих інструментів дуже добре відомі Україні та вже врегульовані в національному законодавстві. Наприклад, впровадження процедур ОВД та СЕО свого часу були ключовими реформами, які наразі успішно реалізовані в країні. Ми розуміємо, що ці інструменти будуть ключовими під час післявоєнної “зеленої” відбудови. Нагальними для нас також залишаються  питання екологічного контролю та відповідальності”,зазначив заступник Міністра  з питань європейської інтеграції Євгеній Федоренко. 

Він також розповів європейським колегам про результати проведеного Міндовкіллям селф-скринінгу щодо відповідності довкіллєвого національного законодавства європейському. Комплексний звіт вже опрацьовується  Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції. Після його верифікації, експерти розпочнуть роботу над Національною програмою з адаптації  українського законодавства до права ЄС та над виробленням конкретного плану дій. Тож технічні діалоги з Європейською Комісією є важливими для врахування кращого європейського досвіду та нових тенденцій при напрацюванні цих документів. 

У рамках консультацій між Україною та Європейською комісією експерти:

  • поділилися ключовими нововведеннями, які впроваджені у горизонтальне законодавство на рівні ЄС. 

Наприклад, щодо перегляду деяких вимог до звітів з ОВД; можливості та необхідності систематизації всіх екологічних оцінок, які проводяться відповідно до різних європейських Директив (Оселищної та Пташиної Директиви, Директиви 2010/75/єс про промислові викиди та Директиви 2011/92/ЄС щодо оцінки впливу на довкілля тощо); нової поправки до Оргуської конвенції щодо генетично-модифікованих організмів тощо.  

  • звернули увагу на важливості врахування практики Європейського суду з прав людини у справах щодо доступу до публічної інформації у процедурах ОВД та СЕО;
  • надали рекомендації щодо реалізації Україною вимог Оргуської конвенції в умовах війни. Зокрема, під час проведення процедури ОВД;
  • поділилися досвідом Італії у організації проведення оцінки впливу на довкілля.

Європейські експерти також погоджуються, що ОВД та СЕО стануть невід’ємними інструментами відбудови України з урахуванням принципів Європейського зеленого курсу. Адже саме ці два механізми забезпечують рух ЄС до довготривалих сталих рішень та допоможуть й нашій країні слідувати цим курсом. 

Нагадаємо, початок двосторонніх консультацій між Європейською комісією та Міндовкіллям був анонсований ще у лютому поточного року на  спільному брифінгу Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця та Комісара ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Virginijus Sinkevičius. 

Перший технічний діалог щодо імплементації водного законодавства ЄС відбувся у квітні. Наступний, щодо гармонізації українського законодавства у сфері управління відходами, – у червні поточного року.